Apel PE o przyznanie Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii

0
232
Fot. reneweuropegroup.eu
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Parlament Europejski zaapelował o przyznanie Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii. Najpierw deputowani przyjęli rezolucję, w której upomnieli się o europejską przyszłość dla Ukrainy, a później specjalne oświadczenie opublikowali szefowie grup politycznych Europarlamentu.

Wezwanie szefów frakcji jest skierowane do unijnych przywódców, którzy za 2 tygodnie spotykają się na szczycie w Brukseli. Jest oczekiwanie, że jeszcze przed szczytem Komisja Europejska wyda pozytywną opinię w sprawie nadania Ukrainie statusu kandydata. Ostateczna decyzja należy jednak do państw członkowskich. 

Apel przewodniczących grup w Parlamencie Europejskim nie ma mocy wiążącej, ale jest polityczną presją na państwa członkowskie. “Unia Europejska musi wykazać się odwagą, determinacją i wizją w związku z brutalną, agresywną wojną przeciwko naszemu europejskiemu sąsiadowi i pogarszającą się sytuacją międzynarodową” – napisali szefowie frakcji. Podkreślili, że Unia musi być wiarygodnym partnerem, okazującym solidarność z tymi, którzy podzielają te same wartości. We wspólnym oświadczeniu czytamy też, że obywatele Ukrainy pragną żyć w wolnym, demokratycznym i dostatnim kraju, który jest dumnym i zaangażowanym członkiem europejskiej rodziny i stąd apel o przyznanie Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii. Europosłowie chcą, by status kandydata otrzymała także Mołdawia. Natomiast w przypadku Gruzji mowa jest o pracy na rzecz przyznania takiego statusu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!