Komisja Europejska: ruble za gaz złamaniem sankcji

0
240
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Wewnętrzny dokument Komisji Europejskiej, do którego dotarły media, określa, że przejście na ruble w płatnościach za gaz sprowadzany z Rosji, będzie złamaniem unijnych sankcji. 

Chodzi o wstępną notatkę o charakterze technicznym, opartą na nieoficjalnym tłumaczeniu rosyjskiego dekretu z 31 marca, nakazującego zagranicznym importerom utworzenie rachunków rublowych w rosyjskich bankach. To za ich pomocą miałyby się odbywać transakcje dotyczące zakupu gazu. 

Według notatki Komisji Europejskiej, dekret nakłada dodatkowe zobowiązania na unijnych importerów gazu pozbawiając ich możliwości skutecznego przeprowadzania transakcji ze stroną rosyjską. 

Dokument stwierdza, że zastosowanie się do dekretu będzie oznaczać złamanie ustanowionych do tej pory sankcji nałożonych na rosyjskie podmioty, w tym między innymi Bank Centralny Rosji.

 W zamyśle Moskwy, zmuszenie zachodnich importerów do obecności na rosyjskim rynku walutowym miałoby doprowadzić do stałego wzmacniania rubla. Zachodni importerzy musieliby kupować ruble od rosyjskich banków, a te sprzedawałyby waluty na rosyjskim rynku, prowadząc do aprecjacji rubla.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!