Zgoda w UE dla zwiększenia do 1,5 mld euro funduszu na zakup i dostawy broni dla Ukrainy

0
167
UE Unia Europa
Fot. REUTERS/Yves Herman
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Jest zgoda w Unii na zwiększenie z miliarda do półtora miliarda euro funduszu na zakup i dostawy broni dla Ukrainy. Dziś sfinalizowane zostały wszystkie procedury, a przedwczoraj zielone światło dali ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich.  

Szef unijnej dyplomacji, który poinformował o decyzji podkreślił, że najbliższe tygodnie będą kluczowe, bo Rosja przygotowuje się do ofensywy na wschodzie Ukrainy. “Ważne jest więc, byśmy kontynuowali i zwiększali wsparcie militarne dla Ukrainy, by pomóc jej w obronie terytorium i ochronie obywateli” – skomentował Josep Borrell. 

Chodzi o pieniądze z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju na przykład na broń przeciwpancerną, przeciwlotniczą i amunicję. W praktyce wygląda to tak, że te kraje członkowskie, które przekazały uzbrojenie Ukrainie, mogą się ubiegać o zwrot wydatków i ponoszonych od lutego kosztów.

Po raz pierwszy w historii Unia zdecydowała się na takie dofinansowanie dla zaatakowanego kraju pod koniec lutego. Wtedy zdecydowano o przekazaniu prawie pół miliarda euro dla Ukrainy, w ubiegłym miesiącu ta suma została podwojona, a dziś zdecydowano o zwiększeniu funduszu o kolejne pół miliarda euro.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!