Niemcy przejmują kontrolę nad spółką Gazprom Germania

0
264
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck ogłosił, że jego resort przejmie kontrolę nad firmą Gazprom Germania, spółką-córką rosyjskiego koncernu energetycznego Gazprom. Swoją decyzję polityk Zielonych uzasadnił rosnącymi obawami o “infrastrukturę krytyczną” Niemiec.

Minister gospodarki powiedział, że wszystkie aktywa Gazpromu Germania będą tymczasowo utrzymywane w powiernictwie Federalnej Agencji do spraw Sieci, podlegającej jego resortowi. “Zmusiły nas do tego niejasne okoliczności prawne oraz naruszenie przepisów sprawozdawczych” – wyjaśnił Robert Habeck.

Wicekanclerz oskarżył Rosję, że wykorzystuje swoją spółkę-córkę w Niemczech w celu pogłębienia kryzysu energetycznego. Afiliowana przy Kremlu firma Gazprom Germania odgrywa kluczową rolę na niemieckim rynku gazu. Przed kilkoma dniami rosyjski koncern poinformował, że się z niego wycofuje, gdyż władze federalne nie zamierzają płacić za gaz w rublach.

Przejmując kontrolę nad spółką rządzący w Berlinie chcą zabezpieczyć dostawy gazu i oddalić widmo bankructwa, które mogłoby nad nią zawisnąć wskutek narastających napięć z Moskwą. Robert Habeck ponowił jednak swój sprzeciw wobec nałożenia embarga na rosyjskie surowce.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!