Niemcy: Gazprom wycofuje się z niemieckiego rynku, w tle spór o płatności za gaz

0
499
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM


Rosyjski Gazprom poinformował, że wycofuje się z Niemiec. Powodem jest brak porozumienia w sprawie rosyjskich żądań, by za gaz płacić w rublach.

40 procent energetycznego zapotrzebowania stanowi rosyjski gaz. Na razie nie wiadomo, jak decyzja Gazpromu wpłynie na dostawy tego surowca. 

Gazprom zakończył swój udział w najważniejszej spółce na niemieckim rynku energii – Gazprom Germania GMBH i wszystkich aktywach, w tym w Gazprom Marketing & Trading. Gazprom Germania ma siedzibę w Berlinie, a jej jedynym udziałowcem jest Gazprom Export, spółka zależna i należąca w całości do Gazpromu. Niemiecki podmiot posiada z kolei spółki zależne m.in. w Szwajcarii i Czechach.

Wczoraj niemiecki dziennik gospodarczy Handelsblatt poinformował, że tamtejsze ministerstwo gospodarki rozważa wywłaszczenie i nacjonalizację niemieckich firm uzależnionych od rosyjskich koncernów państwowych – Gazpromu i Rosnieftu. Kreml, odpowiadając dziś na te informacje, podkreślił, że każdy taki ruch byłby pogwałceniem prawa międzynarodowego.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał wczoraj dekret narzucający opłaty za gaz w rublach i zagroził wstrzymaniem realizacji kontraktów. Żądanie dotyczy państw uznanych przez Moskwę za “nieprzyjazne”. Na liście rosyjskiego MSZ są kraje Unii Europejskiej, w tym Polska, które już oświadczyły, że nie zgodzą się na takie rozwiązanie, ponieważ jest to próba ominięcia przez Rosję zachodnich sankcji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!