Francuskie MSZ: celem Rosji jest okupacja całości terytorium Ukrainy

0
182
Francja
Fot. Anadolu Agency
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian powiedział w wywiadzie dla dziennika “Le Figaro”, że celem Rosji jest okupacja całości terytorium Ukrainy. Szef francuskiej dyplomacji stwierdził, że nie ma dowodów na to, że Rosja wycofuje swoje wojska lub wprowadza zawieszenie broni w niektórych ukraińskich miastach. Podkreślił, że na Ukrainie “nadal trwa totalna wojna”.

Jean-Yves Le Drian stwierdził na łamach Le Figaro, że wtorkowe ukraińsko-rosyjskie negocjacje w Stambule nie przyniosły “żadnych znaczących postępów”, i że Rosjanie próbują zyskać na czasie aby przegrupować wojsko. “Nie widzę żadnego konkretnego elementu w terenie potwierdzającego realną i trwała zmianę stanowiska ze strony Rosjan.” – zauważył szef MSZ.

Le Drian stwierdził, że z wypowiedzi Wladimira Putina wynika, iż Rosja “prowadzi wojnę opartą na rewizjonizmie historycznym, kwestionującym istnienie Ukrainy jako suwerennego państwa”. Zdaniem szefa francuskiej dyplomacji, Rosjanie dążą do “okupacji całości terytorium Ukrainy i jego integracji jako państwa okrojonego”.

Szef MSZ zaznaczył, że wojna zjednoczyła naród ukraiński, i obudziła Unię Europejską oraz NATO. Zaprzeczył, jakoby istniały jakiekolwiek rozbieżności stanowisk pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Francją co do działań w sprawie Ukrainy. 

Le Drian nie zgodził się też z twierdzeniem, że w ostatnich latach Francja popełniała błędy w relacjach z Moskwą. “Trudno jest pisać historię na nowo” – stwierdził Le Drian. Przekonywał, że utrzymanie “regularnego i nieugiętego” dialogu z Władimirem Putinem jest konieczne, aby umożliwić pokojowe negocjacje.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!