Francja: afera wokół spółki McKinsey, powiązanej z E. Macronem

0
Fot. REUTERS/L'Express
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Ostatnie dni kampanii prezydenckiej we Francji przebiegają w atmosferze rosnącego skandalu wokół amerykańskiej spółki zajmującej się doradztwem strategicznym McKinsey. Raport senatorów ujawnił, że firma, która w ostatnich latach wielokrotnie doradzała rządowi, jest podejrzewana o unikanie płacenia podatków we Francji. Media wskazują też na bliskie powiązania łączące prezydenta Emmanuela Macrona z dyrektorami spółki.

Tak zwaną “aferę McKinsey” skomentowali w ostatnich dniach wszyscy konkurenci urzędującego prezydenta. “Próbuje się ukryć prawdę w tej sprawie, która jest prawdziwym skandalem państwowym” – stwierdził lider partii Zjednoczenie Narodowe Jordan Bardella. “Trzeba wyjaśnić tę sprawę i ukarać tę firmę” – wezwał rzecznik kandydata skrajnej lewicy Jean-Luca Mélenchona.
Sztab Emmanuela Macrona odpiera zarzuty i nazywa sprawę “teorią spiskową”. “Niech osoby, które mają dowody złożą skargę do sądu” – powiedział wczoraj szef państwa. 

Według raportu senatorów spółka McKinsey unika płacenia podatku dochodowego we Francji od 10 lat. Mimo to w ubiegłym roku rząd zapłacił firmie ponad 18 milionów euro. Powierzono jej między innymi zarządzanie kampanią szczepień przeciwko Covid-19, przygotowanie planu odbudowy gospodarki i sporządzenie rekomendacji w sprawie polityki klimatycznej. W sumie w 2021 roku Francja wydała niemal miliard euro na usługi doradcze, co stanowi rekord w historii Republiki. Senatorowie podkreślili, że spółka McKinsey rozwinęła we Francji “rozległą sieć wpływów”. 

Francuskie media przypominają, że w zarządzie McKinseya zasiada obecnie wielu znajomych i byłych współpracowników Emmanuela Macrona, którzy w 2017 roku pomagali mu w kampanii wyborczej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!