Debata w Parlamencie Europejskim o sytuacji ukraińskich uchodźców

0
UE Unia Europa
Fot. REUTERS/Yves Herman
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Wsparcie finansowe krajów i gmin przyjmujących uchodźców z Ukrainy, relokacja uciekinierów przed wojną oraz opracowanie nowej unijnej polityki energetycznej odcinającej się od dostaw surowców z Rosji – to niektóre z postulatów zgłaszanych przez europosłów.
W Parlamencie Europejskim w Strasburgu zakończyła się dyskusja o sytuacji uchodźców po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki należący do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów przypomniał, że kilka lat temu Unia Europejska przekazała w dwóch transzach sześć miliardów euro dla Turcji w zamian za opiekę nad uchodźcami z Bliskiego Wschodu. “Turcja przyjęła przecież milion siedemset tysięcy uchodźców. Sama Polska do dzisiaj przyjęła milion dwieście tysięcy uchodźców. Myślę, że warto pomyśleć o podobnej pomocy, ale tak samo zaadresowanej bardzo konkretnie. Dawaliśmy pieniądze państwu tureckiemu za to, że dzieci mogą korzystać ze szkół. Myślę, że podobne instrumenty muszę być zastosowane wobec krajów, które tę pomoc oferują dzisiaj” – mówił w Strasburgu Ryszard Czarnecki.

Wcześniej w podobnym tonie wypowiedział się europoseł Witold Waszczykowski (PiS), który zaapelował o opracowanie konkretnego unijnego planu pomocy dla uchodźców. Dodał, że należy unikać umieszczania uchodźców z Ukrainy w zamkniętych ośrodkach lub obozach.

Europoseł Marek Belka z grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim (S&D) powiedział, że Polska oraz inne kraje unijne przyjęły dotychczas około dwóch milionów uchodźców z Ukrainy. Jego zdaniem priorytetowo trzeba zająć się sprawną legalizacją pobytu, miejscami pracy, opieką medyczną i dostępem do edukacji dla Ukraińców na terenie Unii. “Należy pochwalić instytucje unijne i kraje członkowskie za szerokie otwarcie granic i pierwszy pakiet pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Musimy jednak pamiętać o zapewnieniu Ukraińcom nadziei na względnie normalne życie w Unii również w dłuższej perspektywie. Obecna pomoc, świadczona głównie przez zwykłych obywateli wiedzionych odruchem serca, musi być docelowo zastąpiona przez konkretne wsparcie finansowe” – mówił Marek Belka.

Holenderska europosłanka Sophie in ‘t Veld należąca do grupy Odnówmy Europę (Renew Europe) pochwaliła Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry za pomoc dla ukraińskich uchodźców. Zaapelowała o włączenie Frontexu w działania na unijnej granicy z Ukrainą. “Potrzebny jest kolejny krok. Od rozwiązań doraźnych czas na politykę migracyjną o charakterze strukturalnym. Europa będzie silniejsza, jeżeli będziemy niezależni energetycznie i jeśli będziemy mieć wspólną politykę azylową” – powiedziała europosłanka z Holandii.

Część europarlamentarzystów potępiła też ostatnie działania rosyjskiej armii – głównie atakowanie osiedli mieszkalnych, szpitali i ewakuującej się ludności cywilnej na Ukrainie. Niektórzy postulują również przygotowanie pomocy dla rosyjskich opozycjonistów i Rosjan prześladowanych w swoim kraju z powodu krytykowania władz Kremla oraz rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!