NATO aktywuje plany obronne, wzmacnia wschodnią flankę w reakcji na atak Rosji

0
417
NATO
Fot. www.nato.int
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

NATO aktywuje plany obronne w reakcji na atak Rosji na Ukrainę – poinformował sekretarz generalny Sojuszu. Jens Stoltenberg dodał, że wzmocniona zostaje także wschodnia flanka. Takie decyzje zapadły na nadzwyczajnym spotkaniu ambasadorów państw NATO w ramach konsultacji z artykułu 4 Traktatu o który wnioskowała Polska wraz z Bułgarią, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Rumunią i Słowacją. Zdecydowano też, że jutro odbędzie się wideoszczyt z udziałem przywódców państw NATO. 

“Pokój w Europie został zdeptany. Mamy teraz wojnę na skalę, która wydawała się, że należy do przeszłości. To świadoma przeprowadzona z zimną krwią i długo planowana inwazja. Rosja użyła siły, by pisać historię na nowo, by odmówić Ukrainie prawa do wolnej i niepodległej drogi” – mówił szef Sojuszu podkreślając, że Rosja sama zatrzasnęła drzwi do porozumienia politycznego. “Kiedy Rosja zapewniała nas, że nie ma planów ataku na Ukrainę, w rzeczywistości nie tylko miała plany ale prowadziła przygotowania do inwazji” – powiedział sekretarz generalny. Wyjaśnił też na czym polega aktywacja planów obronnych.

“To jest ostrożny i obronny krok, by zapewnić ochronę naszym narodom w Sojuszu. To pozwoli nam wysłać więcej sił i sprzętu, włączając w to siły szybkiego reagowania tam gdzie będą potrzebne” – dodał szef Sojuszu. Naczelny dowódca sojuszniczych sił w Europie otrzymał większe uprawnienia, by mieć większą elastyczność w korzystaniu z zasobów państw sojuszniczych i rozmieszczać wojska tam, gdzie są potrzebne w ramach politycznie ustalonych wytycznych. Sekretarz generalny poinformował też o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. “Nastąpi dalsze wzmocnienie obecności sił NATO na wschodzie. Najważniejsze dla Polski jest to, że będzie jeszcze więcej wojsk w najbliższych dniach i tygodniach” – powiedział Jens Stoltenberg.

Przypomniał, że w ostatnich tygodniach sojusznicy z Ameryki Północnej i Europy rozmieścili tysiące dodatkowych żołnierzy na wschodniej flance. “Mamy ponad 100 odrzutowców w stanie wysokiej gotowości, chroniące naszą przestrzeń powietrzną i ponad 120 okrętów sojuszniczych na morzu od dalekiej północy po Morze Śródziemne” – wyliczał szef Sojuszu. Podkreślił, że artykuł 5 zobowiązujący do kolektywnej obrony jest niepodważalny.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!