Europarlament: poprawki komisji ds. walki z rakiem ws. korelacji zachorowania z piciem alkoholu

0
337
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Europarlament przyjął cztery poprawki do raportu specjalnej komisji ds. walki z rakiem zaproponowane przez hiszpańską eurodeputowaną Dolors Montserrat. W jednej z nich odróżniono szkodliwe dla zdrowia nadmierne spożywanie alkoholu, w tym wina, od umiarkowanej i odpowiedzialnej konsumpcji.   

Jedynie nadmierne spożywanie alkoholu może być czynnikiem zachorowania na raka, uchwalono na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego. Tym samym wyeliminowano z raportu zapis zgodny z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), mówiący o tym, że „nie ma bezpiecznego poziomu spożycia alkoholu w prewencji antyrakowej” i „tylko zerowa konsumpcja alkoholu jest pewnym zabezpieczeniem przed rakiem”.               

Zatwierdzono także poprawkę dotyczącą informacji na nalepkach umieszczanych na butelkach z winem. Proponowane wcześniej ostrzeżenia przed szkodliwymi skutkami zdrowotnymi mają zostać zastąpione wskazówkami nakłaniającymi do umiarkowanego spożywania tego trunku.                                                                                  

Według raportu, spożywanie alkoholu jest przyczyną wystąpienia raka u około 10 procent mężczyzn i 3 procent kobiet dotkniętych tą chorobą. W raporcie zaznaczono, że „im mniej się pije, tym mniejsza szansa na zapadnięcie na raka”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!