NATO wzmacnia obronę powietrzną krajów bałtyckich

0
404
Baltic Air
Facebook: U.S. Air Forces in Europe and Air Forces Africa
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

NATO wzmacnia obronę powietrzną krajów bałtyckich w ramach misji Baltic Air Policing. Dziś amerykańskie myśliwce wylądowały w Estoni – podaje litewskie ministerstwo obrony. Z kolei w czwartek do Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik, stacjonującego na Litwie, dołączą Duńskie Siły Powietrzne. 

Amerykanie wysłali do Estonii myśliwce F-15, które wraz z belgijskimi siłami będą stacjonować w bazie Amari. Z kolei Duńczycy na Litwie wzmocnią polski kontyngent, który od początku grudnia kieruje misją Baltic Air Policing. 

Do bazy lotniczej w Szawlach przylecą cztery myśliwce F-16 Fighting Falcon, należące do Duńskich Sił Powietrznych. Decyzja o wysłaniu dodatkowych samolotów na Litwę i do Estonii wynika z potrzeby odstraszania zagrożeń i wzmocnienia bezpieczeństwa wschodnich sojuszników NATO – czyli krajów bałtyckich oraz Polski, Rumunii i Bułgarii – zwraca uwagę w komunikacie litewski resort obrony. 

Związane jest to z działaniami Moskwy, która eskaluje napięcie na granicy z Ukrainą. Oficjalna ceremonia wzmocnienia misji w bazie w Szawlach odbędzie się w piątek. 

Polski Kontyngent Wojskowy Orlik bierze udział w misji Baltic Air Policing po raz dziesiąty. Patrole lotnicze pełnione są przy wykorzystaniu czterech myśliwców F-16 Fighting Falcon.

Misja Baltic Air Policing jest prowadzona odkąd Litwa, Łotwa i Estonia zostały w 2004 roku członkami NATO. Kraje bałtyckie nie dysponują bowiem własnym lotnictwem wojskowym.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!