University of Illinois: dystrybucja testu COVID-19

0
182
fot. The Conversation

University of Illinois wykonał kluczowy krok w kierunku uzyskania federalnej zgody na masową dystrybucję testu COVID-19 wykonywanego na podstawie próbki śliny.

Test, opracowany przez naukowców największego publicznego uniwersytetu w naszym stanie, został zatwierdzony w badaniu klinicznym i w ubiegłym tygodniu przesłany do amerykańskiej Agencji ds. Leków i Żywności (FDA) w celu uzyskania zezwolenia na stosowanie go w sytuacjach awaryjnych. Nie wiadomo jak długo potrwa rozpatrywanie wniosku uczelni przez FDA. Jak dotychczas test COVID-19 na podstawie śliny, którego wyniki są znane w ciągu 24 godzin, jest wykonywany na terenie kampusów U. of I. w Urbana-Champaign, Chicago i Springfield. Do tej pory uniwersytet przeprowadził ponad milion testów śliny dla studentów, wykładowców i pracowników uczelni. 

Publiczne i prywatne uniwersytety w Illinois będą jednymi z pierwszych, które przeprowadzą testy w styczniu. Około 20 milionów dolarów z federalnych funduszy stymulacyjnych zostanie przeznaczonych na zakup miliona testów dla 12 państwowych uniwersytetów naszego stanu. Testy te są sprzedawane także okręgom szkół publicznych za 20 dolarów, niektórym uniwersytetom prywatnym za 25 dolarów i firmom za 30 dolarów za sztukę. Inny cennik obowiązuje dla klientów spoza Illinois. 

Naukowcy z U. of I. podzielili się również swoją metodologią z innymi uniwersytetami. Na podstawie tych informacji University of Notre Dame samodzielnie odtworzyło proces i przeprowadziło już własne testy śliny.

Według przedstawicieli U. of I. trzy stanowe uniwersytety publiczne sfinalizowały umowy na korzystanie z testów w następnym semestrze. Są to: Illinois State University, Eastern Illinois University i Northern Illinois University.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!