W ramach witryny stosujemy pliki cookies, aby zapewnić jej prawidłowe działanie, świadczyć usługi, dostarczać funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i personalizować reklamy. W tych celach korzystamy również z narzędzi zewnętrznych dostawców, którzy przetwarzają informacje gromadzone przez te pliki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.
Telewizja Polvision i Polskie Radio Chicago wkroczyły na nową ścieżkę rozwoju. Dzięki wsparciu ze strony Fundacji HumanDoc z Polski i projektowi „Wsparcie i rozwój elektronicznych mediów polonijnych w USA”, nasze redakcje zyskały możliwości, które pozwolą nam jeszcze lepiej realizować naszą misję – łączenia polskiej społeczności i pielęgnowania polskiego dziedzictwa poprzez dostarczenie potrzebnych informacji.
Dla wielu Polaków w USA lokalne media polonijne są kluczowym źródłem informacji i kultury. Polskie Radio Chicago i TV Polvision działają już od ponad 30 lat (radio w przyszłym roku obchodzi 40-lecie), a ich dziennikarze oraz redaktorzy mają ogromną pasję i zaangażowanie. W USA mieszka blisko 10 milionów osób pochodzenia polskiego, a Chicago, jako druga na świecie aglomeracja pod względem liczby Polaków, ma niezwykle ważną rolę do odegrania.
„Dla wielu osób, szczególnie ze starszych generacji Polonii, Polskie Radio 1030 Chicago i TV Polvision są głównym łącznikiem z ich dziedzictwem kulturowym – mówi Jola Santocka, menadżerka polskich redakcji – Inaczej sytuacja wygląda wśród młodszych pokoleń Polonii, które dorastając w amerykańskim środowisku, coraz częściej zatracają więź z polskim językiem i kulturą, co stawia przed mediami, takimi jak nasze nowe, długoterminowe wyzwania.”
Aby sprostać tym wymaganiom, razem z Fundacją HumanDoc zrealizowano projekt modernizujące nasze redakcje i ofertę medialną. W jego ramach doposażono reakcję radia i telewizji w nowy sprzęt, w tym kamery i komputery oraz przebudowano i unowocześniono stronę internetową Polskiego Radia Chicago. Nowa strona zyskała nową szatę graficzną oraz ulepszone funkcjonalności, dzięki czemu jest szybsza w ładowaniu i bardziej responsywna na różnych urządzeniach, co znacznie ułatwia korzystanie z niej. Rok wcześniej w ramach naszej współpracy z Fundacją HumanDoc podobny lifting przeszła strona Telewizji Polvision.
Wprowadziliśmy też nowe innowacyjne formaty, odpowiadające potrzebom naszych odbiorców. W redakcji radia i telewizji pojawił się zupełnie nowy format: videopodcastu. Po szkoleniach, które nasz zespół przeszedł w 2023 r, rozpoczęliśmy produkcję pierwszego videopodcastu „Mama w Pracy”, który skupia się na wyzwaniach związanych z łączeniem życia zawodowego z macierzyństwem. Współprowadzące, Justyna Dobrzyńska i Patrycja Stępniak w rozmowach ze swoimi gośćmi – polonijnymi mami, dzielą się w nim swoimi doświadczeniami i refleksjami, a także porównują amerykańskie realia z sytuacją w innych krajach.
Podcasty są dostępne nie tylko na stronie radia i telewizji, ale także w Internecie, co jest krokiem w kierunku młodszej widowni. Produkcje Polvision i Polskiego Radia Chicago można znaleźć m.in. na YouTube, w mediach społecznościowych oraz na platformach typu Spotify.
„Pasja pracowników polonijnych mediów w USA to klucz do zachowania polskości wśród młodszych generacji Polonii. Nasz projekt ma im pomóc w dostosowywaniu się do współczesnych standardów mediów i potrzeb widowni – podkreśla Dominika Springer z Fundacji HumanDoc – Misją naszej fundacji kreowanie pozytywnej zmiany w życiu ludzi, budowanie odporności ludzi i społeczności oraz wzmacnianie ich. Wierzę, że nasz projekt jest właśnie takim wzmocnieniem dla polonijnych mediów w Chicago oraz polskiej społeczności w USA.”
Modernizacja mediów polonijnych to nie tylko działanie na rzecz ich przyszłości, ale także inwestycja w utrzymanie kulturowego dziedzictwa, które łączy pokolenia. Dzięki nowemu sprzętowi dającemu lepsze możliwości nadawania i tworzenia programów, nowym formatom, Polonia ma szansę na jeszcze bliższe związanie z ojczystą kulturą, a także na odkrywanie jej wartości w nowy, atrakcyjny sposób.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za Granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów
Projekt pt. Wsparcie i rozwój elektronicznych mediów polonijnych w USA realizowany we współpracy z Fundacją HumanDoc.