Chicago: kościół św. Wojciecha otrzymał w poniedziałek rekomendację oznaczenia jako zabytek miejski

0
wojciecha
Fot. Facebook: St. Adalbert Preservation Society
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Stuletni kościół w dzielnicy Pilsen otrzymał w poniedziałek rekomendację oznaczenia jako zabytek miejski. Jest to pierwszy krok w procesie wpisania do rejestru zabytków, ale chroni budynek przed grożącą rozbiórką lub sprzedażą.

W poniedziałek Komisja ds. Zabytków miasta ogłosiła, że kościół św. Wojciecha (St. Adalbert) oraz kilka sąsiednich budynków przy bloku 1600 przy 17. Zachodniej ulicy otrzymają wstępną rekomendację jako zabytek. 

Kościół i jego wieże o wysokości 185 stóp górują nad Dzielnicą Lower West Side w Chicago od czasu jego budowy na początku XX wieku. Los budynku kościoła był niepewny od czasu zamknięcia go przez Archidiecezję Chicago w ramach konsolidacji zasobów parafialnych. Zwolennicy ochrony walczyli o jego ocalenie, uznając go za ikonę dzielnicy szczególnie ważną dla polskiej społeczności w Chicago.

Rzecznik Departamentu Planowania i Rozwoju miasta potwierdził, że specjalne spotkanie zostało zwołane po tym, jak obrońcy zabytków zgłosili, że archidiecezja usunęła witraże z budynku, które są jednymi z ostatnich cennych elementów, które jeszcze nie zostały usunięte. 

Następny krokiem w procesie wpisania do rejestru zabytków przez  Departament Planowania i Rozwoju będzie stworzenie raportu na temat “wpływu wpisu w rejestrze na plany i polisy dzielnicy”.

Istnieje prawdopodobieństwo, że parafia św. Pawła nie wyrazi zgody na wpisanie gmachu do rejestru zabytków, co spowoduje opóźnienie, ponieważ trzeba będzie przeprowadzić wysłuchania publiczne. Kościół jest tylko jednym z wielu, które zamknięto w ostatnich latach, od kiedy archidiecezja Chicago ogłosiła inicjatywę Renew My Church, program mający na celu konsolidację zasobów w związku ze spadkiem liczby wiernych. Od 2018 roku do początku 2023 roku zamknięto 115 parafii, zgodnie z danymi archidiecezji.Chica

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!