Cook County – prokuratura: lista funkcjonariuszy, którzy nie będą wzywani do składania zeznań z powodu słabej wiarygodności

0
policj
Fot. WGN
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Biuro prokuratora stanowego powiatu Cook opublikowało w poniedziałek listę 174 obecnych i byłych funkcjonariuszy organów ścigania, którzy nie będą wzywani do składania zeznań w postępowaniach sądowych.

Lista powiatu Cook składa się w dużej mierze z funkcjonariuszy, których domniemane wykroczenia tak bardzo naruszyły ich wiarygodność, że byliby nieprzydatni dla prokuratorów na stanowisku świadka.

Zdecydowana większość, 120, to członkowie Departamentu Policji Chicago. Kilku z nich, w tym Jasonowi Van Dyke, Ronaldowi Watts i Jeffrey’owi Kriv, postawiono zarzuty karne.

Lista jest produktem dwóch przełomowych spraw w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych, które nakazują prokuratorom przekazywanie oskarżonym w sprawach karnych wszystkich dowodów, zarówno obciążających, jak i usprawiedliwiających.

Lista powiększyła się prawie trzykrotnie od lutego ubiegłego roku, kiedy w ramach pozwu biuro prokuratora stanowego oświadczyło w aktach sądowych, że 66 funkcjonariuszy nie zostanie wezwanych do złożenia zeznań, ale nie ujawniono, kiedy funkcjonariusze zostali dodani do listy. Lista opublikowana w poniedziałek sugeruje jednak, że dziesiątki funkcjonariuszy zostało pominiętych na początku tego roku. 

Od 1 marca co najmniej 19 funkcjonariuszy, ponownie głównie z Departamentu Policji w Chicago, zostało uznanych, za nie wystarczająco wiarygodnych, aby wzywać ich jako świadków.

Wśród nowo dodanych funkcjonariuszy są Robert Bakker, funkcjonariusz CPD powiązany z Proud Boys, skrajnie prawicową grupą ekstremistyczną, oraz Reynaldo Guevara, były detektyw CPD powiązany z dziesiątkami fałszywych wyroków skazujących za przestępstwa. Oba nazwiska zostały dodane do listy 25 maja 2023 r.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!