Chicago: za nami ostatnia debata Paula Vallasa i Brandona Johnsona

0
341
Fot. CBS News
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W studiu telewizyjnym stacji CBS odbyła się we wtorek ostatnia debata dwóch kandydatów ubiegających się o fotel burmistrza Chicago Paula Vallasa i Brandona Johnsona. Spotkanie prowadzili Irika Sargent i Rufus Williams.

Johnson i Vallas rozmawiali na różne tematy, od tego, jak chronić uczniów przed wykorzystywaniem seksualnym w szkole, po obsadzanie stałych wakatów na stanowiskach funkcjonariuszy policji w Chicago.

Forum rozpoczęło się od tematu o rolę, jaką w wyścigu o stanowisko burmistrza, odgrywają związki zawodowe, w tym policjantów – FOP, którego prezydent John Catanzara powiedział The New York Times, że od 800 do 1,000 policjantów z odejdzie z pracy, a „na ulicach będzie krew” jeśli zwycięży Brandon Johnson.

Johnson powiedział, że Catanzara jest częstym źródłem „niepokojących, śmiesznych” komentarzy, w tym bagatelizowania ataku na Kapitol USA z 6 stycznia 2021 roku. Następnie Johnson wskazał, że poparcie FOP dla Vallasa jest niepokojące.

Vallas powiedział, że „potępia” te wypowiedzi jako „absolutnie nieodpowiedzialne”. Podkreślił, że związek zawodowy FOP nie będzie miał wpływu na jego przyszłą pracę, czego nie może powiedzieć o Johnsonie, gdyż jego kampania wyborcza jest w dużym stopniu finansowana przez Chicago Teachers Union i blisko powiązane organizacje pracownicze.

Dziennikarka CBS Irika Sargent poprosiła następnie Johnsona o potwierdzenie lub zaprzeczenie jego wypowiedzi na temat pozbawienia funduszy policji. Komisarz powiatu Cook odpowiedział na to pytanie dopiero po czwartej prośbie prowadzącej debatę, oświadczając, że: „Oczywiście, potwierdzam to”.

Z drugiej strony Paul Vallas ponownie został skonfrontowany z jego powiązaniami z Awake Illinois, prawicową organizacją, sprzeciwiającej się działalności organizacji LGBTQ. Były kurator CPS powiedział, że pojawił się na zbiórce funduszy Awake Illinois tylko dlatego, że został zaproszony przez przyjaciela, pastora z Chicago, Coreya Brooksa, i nie był świadomy historii grupy. 

Vallas odrzucił także oskarżenia o brak sukcesów w wynikach nauki uczniów za czasów kiedy stał na czele chicagowskich szkół publicznych.  Vallas przypomniał, że jest twierdzenie jest „absolutnie fałszywe”, a wyniki testów z języków obcych i matematyki poprawiały się w Chicago przez „sześć kolejnych lat”.

Brandon Johnson i Paul Vallas odnieśli się także do spraw  wykorzystywania seksualnego uczniów przez dorosłych.

Johnson zobowiązał się do realizacji inwestycji w pomoc dla uczniów, w tym zatrudniania pracowników socjalnych, doradców i terapeutów. Dodał że osoby, które łamią prawo powinny stanąć przed sądem. Vallas, pochwalając zmiany wprowadzone przez dystrykt w celu monitorowania potencjalnych nadużyć w tej kwestii, powiedział, że „byłby naprawdę agresywny w sprawdzaniu przeszłości pracowników w celu zidentyfikowania potencjalnego zagrożenia ze strony dorosłych w stosunku do dzieci”.

Debata zakończyła się krótkimi komentarzami w kwestiach: kwalifikowanego immunitetu, odszkodowań, proponowanego rozporządzenia Anjanette Young, dotyczącego przeszukań domów przez policję, budowy lotniska na południowych przedmieściach i stopniowego wycofywania z użytkowania fotoradarów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!