Dla wielu bezdomnych, lotnisko O’Hare stało się nocnym schronieniem

0
Fot. NBC 5 Dallas-Forth Worth
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Dla wielu bezdomnych, lotnisko O’Hare stało się nocnym schronieniem. Dla jednej z takich osób, pana Norberta, uruchomiono zbiórkę na GoFundMe na odnalezienie mieszkania.

Norbert Pikula, lat 77, nocował na kanapie u przyjaciela przez ostatnie 6 miesięcy. Kiedy jego przyjaciel został przyjęty do szpitala kilka tygodni temu, świat pana Norberta wywrócił się do góry nogami. Teraz używa swojej karty autobusowej CTA i podróżuje na lotnisko O’Hare, aby tam nocować w cieple w czasie zimowych nocy. 77. latek nocuje na lotnisku od dwóch tygodn i praktycznie nosi cały swój dobytek na sobie. 

Sarah Boone z Chicago Housing Initiative stworzyła stronę na GoFundMe, aby pomóc mężczyźnie zebrać pieniądze na mieszkanie. Sarah Boone mówi o trudnych realiach bezdomnych w Chicago. Liczba łóżek w schroniskach zmniejszyła się w czasie pandemii COVID-19. Schroniska zostały dodatkowo obciążone ponad miarę liczbą migrantów, którzy przybyli w ostatnich miesiącach do miasta.   

Sarah Boone spotkała Norberta w prawosławnym kościele Świętej Trójcy, gdzie w soboty oferowane jest darmowe jedzenie. Jej organizacja dostarcza tam ciepłych posiłków. Jak mówi próbowała zabrać go do szpitala po drugiej stronie ulicy, ponieważ jest tam telefon spod którego można zadzwonić do schronisk. Pan Norbert nie chciał tego zrobić ponieważ okres oczekiwania na odpowiedź jest bardzo długi. Próbowali również dzwonić pod 311 bez powodzenia. Mężczyzna stwierdził, że woli nocować na lotnisku.

Jest na liście oczekujących Chicago Housing Authority i Katolickich Organizacji Charytatywnych, w międzyczasie spanie na lotnisku jest najbezpieczniejszą opcją również pod kątem przetrwania w chłodnych warunkach. Jego sytuacja jest jedną z wielu. 

Zgodnie z raportem Chicagowskiej Koalicji dla Bezdomnych, około 65,611 osób doświadczyło bezdomności w Chicago w 2020.
Według Jessici Dubuar dyrektorki Haymarket Center, organizacji pomagającej bezdomnym szukającym schronienia w środkach komunikacji miejskiej od 1990 można zauważyć ciągły wzrost liczby bezdomnych na lotnisku. W ciągu roku 2022 zanotowano 14,000 spotkań. W 2021 było ich 11,196. W okresie pandemii w 2020 roku 12,270. W 2018 było tylko 8,132.   

Pracownik Administracji i Bezpieczeństwa Transportu, Jessy Pearl tłumaczy, że wzrost ilości osób na lotnisku łączy się również z faktem wyprowadzenia się Delta Airlines z Terminalu 2 na Terminal 5. Jest tam  teraz mniejszy ruch pasażerów. 

Chicagowski Departament Lotnictwa, który zarządza O’Hare wie o problemie i współpracuje z Departamentem Rodziny i miejskimi służbami pomocy 24/7, aby pomóc osobom na O’Hare. W oświadczeniu pisze, że wyszkoleni pracownicy kontaktują się z osobami nocującymi na lotnisku i dokonują oszacowania potrzeb, następnie kontaktują te osoby z odpowiednimi służbami i placówkami udzielającymi pomocy.
Na lotnisku znajduje się oddział Haymarket Center, które pomaga tym, kórzy szukają schronienia. Zapewnia jedzenie, kawę, wodę, ubrania, produkty higieniczne. Analizuje możliwości pomocy dokonując wywiadu dotyczącego historii zdrowotnej, uzależnień, pobieranych benefitów, posiadania dokumentów tożsamości.  

Jest częścią programu The O’Hare Outreach, fundowanego przez Chicagowski Departament Lotnictwa i prowadzonego w koordynacji z Departamentem Rodziny i Służbami Pomocy oraz innymi instytucjami partnerskimi, dostarczającymi schronienia, opieki, placówkami uwalniającymi od nałogów i programami zakwaterowania.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!