Chicago: za nami pierwsza debata telewizyjna w wyścigu o fotel burmistrza

0
153
Fot. ABC7 Chicago
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W czwartek w studio stacji ABC-7, odbyła się pierwsza debata telewizyjna pomiędzy kandydatami ubiegającymi się o fotel burmistrza Chicago.

Zgodnie z przewidywaniami, Lori Lightfoot, która stara się o reelekcję, była najczęstszym celem ataków jej oponentów, którzy zarzucali jej złamanie obietnic wyborczych, nieradzenie sobie z rosnącą przestępczością w naszym mieście i złym stylem sprawowania władzy.

Były kurator chicagowskich szkół publicznych Paul Vallas powiedział, że Lori Lightfoot powinna przestać krytykować gubernatorów innych stanów i wywyższać się, ogłaszając, że Chicago jest miastem-sanktuarium.

 „Wydaje mi się, że właśnie usłyszałem, jak Paul Vallas powiedział, że nie powinniśmy krytykować rasistowskich, ksenofobicznych praktyk gubernatorów, takich jak Greg Abbott z Teksasu, którzy traktują migrantów jak towar. Cóż, to może być twój pomysł na przyjazne miasto, to nie jest mój pomysł” – odpowiedziała Lightfoot, dodając, że nadal naciska na rząd federalny, aby wydawał pozwolenia na pracę osobom ubiegającym się o azyl, „aby ci ludzie mogli zadbać o siebie i żyć niezależnie”.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo publiczne, Lightfoot przyznała, że ludzie nie czują się bezpiecznie, ale przestępczość spada z roku na rok i nie spocznie, dopóki Chicago nie stanie się najbezpieczniejszym dużym miastem w kraju. 

Aktywistka Ja’Mal Green skrytykował Lightfoot za manipulowanie danymi i zauważył, że przestępczość wzrosła od czasu, gdy objęła ona urząd burmistrza. „Według Departamentu Policji Chicago, na koniec roku, liczba morderstw pod koniec 2022 roku wzrosła o 40 procent w porównaniu z 2019 , a liczba strzelanin wzrosła o 32 procent.”

Jeśli chodzi o przestępczość, biznesmen Willie Wilson powtórzył swoją krytykę, że istnieje zbyt wiele ograniczeń dla funkcjonariuszy policji w Chicago.

Podczas, gdy inni kandydaci koncentrowali się na pełnym finansowaniu departamentu policji, komisarz powiatu Cook, Brandon Johnson powiedział, że podejście do rozwiązania problemu przestępczości powinna się zmienić. Odrzucił również plan bezpieczeństwa publicznego Garcii opublikowany w tym miesiącu, argumentując, że kongresman kopiuje pomysły Lightfoot.

Johnson zaatakował także Paula Vallasa, który wspiera pomysł możliwości wyboru szkoły i za jego kadencję w CPS, podczas której doszło do rozbudowy systemu szkół czarterowych.

„Kiedy Paul Vallas był odpowiedzialny za szkoły publiczne, jeszcze bardziej podzielił nasze placówki, pozostawiając je bez niezbędnego wsparcia, którego potrzebują” – powiedział Johnson.

Vallas odpowiedział, że Johnson „nadal myli go z innymi kuratorami”, argumentując jednocześnie, że CPS musi zmniejszyć liczbę osób zatrudnionych w urzędach centralnych i skierować te pieniądze do lokalnych szkół.

Mocno ze swojej działalności w amerykańskim Kongresie musiał tłumaczyć się Jesús „Chuy” García, któremu zarzucano brak wystarczających działań w kwestii spraw imigracyjnych i powiązania z byłym przewodniczącym stanowej Izby Reprezentantów Michaelem Madiganem. 

Podczas debaty poruszono także tematy chicagowskiego transportu publicznego, pozostania w Chicago drużyny Bears i walki z kryzysem opioidowym.

Na koniec kandydatom zadano jedno z najtrudniejszych pytań wieczoru: jak chcą zapłacić za swoje propozycje zmian i czy podniosą podatki, aby to zrobić.

Jesus „Chuy”Garcia powiedział, że „pomógł dostarczyć Chicago” w ostatnich latach prawie 2 miliardy dolarów funduszy federalnych i nie planuje podnoszenia podatków. Podnoszenia podatków nie planuje także Ja’Mal Green. Pozostali kandydaci nie chcieli konkretnie odpowiedzieć na to pytanie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!