Chicago: pracownicy wydziałów naukowych Uniwersytetu Illinois rozpoczęli strajk

0
102
Fot. NBC Chicago
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

We wtorek po południu pracownicy wydziałów naukowych Uniwersytetu Illinois w Chicago rozpoczęli strajk.
Po 9. miesiącach negocjacji, członkowie unii reprezentujący pracowników naukowych, nie osiągnęli porozumienia z administracją Uniwersytetu w sprawie stawianych postulatów. 

Setki pracowników naukowych i studentów zebrało się na uniwersyteckim kampusie East Campus Quad, aby pikietować. 
Dołączyło do nich kilku kilkoro urzędników – Stacy Davis Gates, prezydent Unii Nauczycieli Chicago oraz członek izby reprezentantów Illinois Lakesia Collins, demokratka z Chicago.

Priorytety unii to podwyżki odpowiadające inflacji, gwarancje bezpieczeństwa posad i poszerzone wsparcie dla studentów cierpiących na problemy zdrowia psychicznego.

Związkowcy chcą zapewnić studentom dostęp do darmowych ewaluacji trudności w nauce – benefit, którzy studenci Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign już otrzymują. Są to darmowe psychologiczne i neuropsychologiczne badania. 

Profesor angielskiego Charitianne Williams, która jest członkiem zarządu unii nauczycieli i odpowiada za jej komunikację mówi, że w ostatnich dwóch latach wielu studentów prosi profesorów o psychologiczne wsparcie, poza tym akademickim, udzielanym oficjalnie. Powiedziała również, że obowiązek udzielania wsparcia powinien należeć do wytrenowanych profesjonalistów.

W poniedziałek administracja Uniwersytetu w Chicago ogłosiła przeznaczenie $4.47 milionów dolarów rozłożonych przez następne 6 lat na zdrowie psychologiczne studentów. Według administracji fundusze pozwolą na zwiększenie zatrudnienia w poradniach  licencjonowanych terapeutów, psychiatrów oraz na podwyżki płac, dla przyszłych i zatrudnionych pracowników poradni. Fundusze zostaną przeznaczone również na stworzenie jednostki szkolenia pracowników pomocy społecznej. 

Williams, która jest przedstawicielką unii twierdzi, że zaproponowana przez administrację strategia przyznawania funduszy i ich wysokość to stanowczo za mało.Powiedziała, że nie jest to wystarczająca ilość pieniędzy jeśli rozłoży się ją na 6 lat.

W wiecu brała udział niewielka grupka studentów, większość studentów przyglądała się pikietującym profesorom. Natomiast pracownicy naukowi wydziału, nie należący do unii, są zobowiązani kontynuować zajęcia.

Pikietujący będą kontynuować strajk codziennie od 10 rano do 3 po południu do czasu, kiedy porozumienie zostanie osiągnięte.
Profesorowie będący członkami unii prowadzili zajęcia bez kontraktu od sierpnia. W listopadzie 693 z nich, czyli 77% z ogólnej liczby profesorów będących członkami unii poparło strajk.

Prawo pracy w sektorze edukacji Illinois pozwala członkom demonstrować pokojowo, mogą oni wybrać, czy chcą pracować, czy strajkować.
Ci, którzy wybierają pracować będą otrzymywać normalne wynagrodzenie, ci którzy uczestniczą w strajku zamiast zajęć nie otrzymają go. Studenci są zachęcani do sprawdzania statusu zajęć i laboratoriów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!