Chicago: kandydaci na urząd burmistrza odpowiadali na pytania podczas sobotniego forum

0
129
Fot. CBS News
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Burmistrz Lori Lightfoot krytykuje rywala w wyścigu wyborczym, Paula Vallas, w trakcie kobiecego forum.
W sobotnim forum Chicago Women Take Action wzięło udział ośmioro z dziewięciu kandydatów w wyścigu o fotel burmistrza, mieli debatować nad kwestiami dotyczącymi kobiet. 

Lori Lightfoot poruszała polityczne kwestie dotyczące praw aborcyjnych, funduszy antyprzemocowych, kierunków rozwoju ekonomicznego.
Odniosła się do unieważnienie decyzji sądu najwyższego z 1973 roku w sprawie Roe przeciwko Wade. Decyzja sądu znacznie poszerzała prawa aborcyjne kobiet. 

Do unieważnienia doszło w czerwcu 2022 w wyniku decyzji Sądu Najwyższego w innej sprawie. Efektem jest przywrócenie kwestii legalności aborcji na poziomie parlamentów stanowych. Sąd Najwyższy uznał, że wcześniejsze decyzje były błędne i muszą zostać unieważnione. 
Burmistrz Lightfoot krytykowała na forum kobiet prezesa Chicagowskich Szkół Publicznych Paul’a Vallasa oraz radną Sophie King za nie wydanie przez nich zdecydowanych oświadczeń wobec decyzji Sądu.

Vallas, który w dniu forum wydał plan wsparcia praw reprodukcyjnych, odpowiedział, że zawsze był za możliwością wyboru i zapewnił, że chce aby Chicago było schronieniem dla praw reprodukcyjnych kobiet.   

Lightfoot skrytykowała Sophie King za brak wsparcia budżetu, który zawierał środki na prawa reprodukcyjne.  King stwierdziła, że nie budżet nie zakłada wystarczająco dużo, aby wspierać bezpieczeństwo publiczne.

Kandydat Ja’Mal Green stwierdził, że jest prokobiecy i krytykował sposób w jaki administracja Lightfoot prowadziła sprawę Anjanette Young. 
Dom pracowniczki pomocy społecznej, został niesłusznie przeszukany przez Chicagowską Policję. Administracja Lori Lightfoot odmówiła dostarczenia wideo kopii z przeszukania i później zażądała od sędziego federalnego, aby uniemożliwić publikację materiału. Lightfoot przeprosiła za działania swojej administracji ale odmówiła dodania restrykcji do nakazów przeszukań.

Radny Roderick Sawyer mówił o rozwiązywaniu kwestii deserów w szkołach poprzez wspieranie lokalnych dostawców. Wzywał również do organizacji treningów zawodowych dla bezdomnych.

Vallas wyraził wsparcie dla pozostawianiu szkół dostępnych dla uczniów w weekendy, wakacje i po zajęciach szkolnych, tworzeniu uniwersalnej przestrzeni do nauki, aby dać studentom bezpieczne miejsce do nauki.

W temacie edukacji komisarz powiatu Cook, Brandon Johnson, były nauczyciel, krytykował Paul’a Vallas’a za serię decyzji wobec szkół. Wyraził opinię, że Vallas, który prywatyzował edukację w całym stanie nie powinien znaleźć się na tym etapie wyborów i rozmawiać o edukacji publicznej. Johnson wezwał do zwiększenia podatku od sprzedaży najdroższych nieruchomości aby fundować z tych pieniędzy usługi pomocy dla bezdomnych.

Biznesmen Willie Wilson powtórzył swoją obietnicę zdjęcia kajdanek z rąk Policji i założenia ich na ręce bandytów. Mówił, że osoby popełniające akty przemocy przy użyciu broni “nie mają żadnych praw”.

Sophia King zajęła się krytyką Lightfoot i Garcii. Mówiła, że burmistrz przeznaczyła “nędzne grosze” na miejski program antyprzemocowy. Garcia usłyszał, że jeśli chce przyciągać ludzi do siebie powinien oddać pieniądze które otrzymał od unii zawodowej Local 150, w formie donacji kampanijnej w wysokości 1 miliona dolarów. King dodała, że unia 150 wspiera rozporządzenie dotyczące operatorów dźwigów, które wykluczyłoby Afroamerykańskie biznesy.

Garcia natomiast zaatakował burmistrz za historię wsparcia inwestycji w South/West, które ruszyły w 2019. 

Burmistrz Lightfoot często chwali ten program jako wysiłek transformacyjny ożywiający South i West Side. Garcia przypomniał raport gazety Tribune, że administracja Lori Lightfoot wydała miliony dolarów z funduszy publicznych aby pobudzić publiczne i prywatne inwestycje.
Jedynym nieobecnym kandydatem był Kambium Buckner. Jego biuro poinformowało, że powodem były sprawy osobiste.  

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!