Chicago: program L.Lightfoot ws. zgłaszania nielegalnej broni przez mieszkańców nie udał się

0
233
Fot. Fox 32 Chicago
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W związku z rosnącą przestępczością w Chicago, latem ubiegłego roku burmistrz miasta Lori Lightfoot ogłosiła program nagród w wysokości 1 miliona dolarów dla mieszkańców, którzy zgłoszą posiadanie nielegalnej broni przez osoby trzecie. Według danych z Departamentu Policji Chicago, do tej pory wypłacono zaledwie 10,395 dolarów nagród. Wiele osób krytykuje program za to, że jest nieprzemyślany i niewykonalny. Oskarżają Lori Lightfoot o to, że jej pomysły walki z przestępczością mają na celu jedynie generowanie nagłówków w mediach.

Były amerykański Sekretarz Edukacji Arne Duncan, który rozważał start w wyścigu o fotel burmistrza Chicago powiedział, że ilość nielegalnej broni jest problemem, ale jeszcze większym jest nieumiejętność pociągnięcia osób je posiadających do odpowiedzialności karnej. Zdecydowana większość aresztowanych, nie zostaje nigdy oskarżona.

Biuro burmistrz broni się, twierdząc, że program nagród jest tylko jednym z elementów wielokierunkowych działań w walce z przestępczością. Wymienia tutaj program wykupu broni, współpracę z grupami prewencyjnymi oraz inwestycje w usługi społeczne.

W 2021 roku doszło w Chicago do 800 zabójstw z użyciem broni. Była to największa liczba ofiar śmiertelnych w mieście od połowy lat 90. ubiegłego wieku. Łącznie w ubiegłym roku w Wietrznym Mieścia doszło do około 4,300 strzelanin (około 12 dziennie). W 2018 roku było ich około 2,800.

Według oficjalnych statystyk policyjnych, do połowy sierpnia w Chicago odnotowano 411 morderstw, co stanowi spadek o 17 procent w porównaniu z 495 zabójstwami w tym samym czasie w 2021 roku. Liczba ofiar strzelanin, w tym osób zabitych lub rannych w wyniku strzelaniny, spadła w tym okresie o 19 procent, z 2,676 do 2,163. W 2021 roku chicagowscy policjanci skonfiskowali blisko 8 tysięcy sztuk broni i dokonali  3,700 aresztowań związanych z posiadaniem i użyciem broni.Chicagowski Departament Policji ogłosił w ubiegłym roku swój program nagród, który oferuje do 3 tysięcy dolarów za doprowadzenia do oskarżenia osoby o kupno lub sprzedaż 10 lub więcej sztuk broni, i do 5 tysięcy dolarów, jeśli dana osoba zostanie skazana. Za pomoc w ujęciu i skazaniu mordercy nagroda może wynieść 15 tysięcy dolarów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!