Rada chicagowskiej policji odrzuciła zalecenie COPA o zwolnieniu ze służby policjanta

0
policja
Fot. WTTW News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Rada chicagowskiej policji odrzuciła zalecenie Cywilnego Biura Odpowiedzialności Policji (COPA) o zwolnieniu ze służby funkcjonariusza Evana Solano, który w ubiegłym roku, podczas pościgu śmiertelnie postrzelił uzbrojonego 22-letniego Anthony’ego Alvareza. Zdarzenie miało miejsce w dzielnicy w Portage Park. 

Na czwartkowym posiedzeniu rady, jej członkowie zadecydowali o 20-dniowym zawieszeniu w obowiązkach służbowych policjanta, przychylając się tym samym do rekomendacji szefa CPD Davida Browna. Rada uznała, że użycie przez Solano broni było „obiektywnie uzasadnione”, a funkcjonariusz, wbrew opinii COPA, próbował doprowadzić do deeskalacji napięcia, kilkukrotnie wzywając Alvareza do opuszczenia broni.

Rodzina zastrzelonego 22-latka złożyła pozew do sądu, twierdząc, że miasto ponosi odpowiedzialność za jego śmierć, częściowo dlatego, że Departament Policji w Chicago nie miał w tym czasie przepisów regulujących zdarzenia, gdzie dochodzi do pościgu osób. Pozew rodziny stwierdza, że Alvarez nie groził ani funkcjonariuszom, ani nikomu innemu, a policja nie miała uzasadnionego powodu, aby go zatrzymać lub ścigać tej nocy.

W marcu prokurator stanu Cook County Kim Foxx ogłosiła, że jej biuro nie wniesie oskarżenia przeciwko funkcjonariuszom, którzy wzięli udział w zdarzeniu, stwierdzając, że obaj funkcjonariusze mieli uzasadnione przekonanie, że byli w niebezpieczeństwie, kiedy otworzyli ogień do ściganego mężczyzny. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!