Chicago: weterynaryjny środek uspokajający coraz częściej wykrywany przy przedawkowaniu opioidów

0
405
Fot. chch.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Weterynaryjny środek uspokajający o nazwie ksylazyna coraz częściej pojawia się w organizmach ludzi, którzy umierają z powodu przedawkowania opioidów w powiecie Cook.

Toksykolog medyczny dr Neeraj Chhabra dokonał przeglądu raportów biura lekarza sądowego powiatu Cook dotyczących zgonów związanych z fentanylem z okresu od stycznia 2017 roku do października 2021 roku. Początkowo ksylazyna bardzo rzadko pojawiała się w składzie opioidów. Jednak pod koniec ubiegłego roku, w środek ten odkryto w organizmie co 9 ofiary przedawkowania fentanylu.

Jak powiedział dr Chhabra, jest to bardzo niepokojący trend, ponieważ ksylazyna może spowolnić tętno i obniżyć ciśnienie krwi, potęgując działanie fentanylu. Co więcej, nalokson, lek odwracający dziłanie opioidu, nie jest skuteczny na ksylazynę.

Odkrycia dr Chhabry zostały opublikowane w raporcie Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) na temat zachorowalności i umieralności.

Nie jest jasne, czy handlarze narkotyków próbują wzmocnić działanie sprzedawanych przez siebie opioidów, czy też używają ksylazyny, która nie jest substancją kontrolowaną, jako środka „wypełniającego” niedozwolony środek.

Osoby uzależnione od narkotyków twierdzą, że dodanie ksylazyny do fentanylu sprawia, że czują się oni tak, jakby zażywali heroinę z dawnych czasów, zanim została zastąpiona fentanylem i kiedy euforyczne efekty utrzymywały się dłużej.

Po raz pierwszt ksylazynę odkryto w 10 lat temu w Portoryko, gdzie często pojawiała się w kombinacji heroiny i kokainy, znanej jako „speedball”. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!