Chicago: szkoła podstawowa w dzielnicy Lake View zmienia nazwę, przyczyną rasizm

0
670
szkoła
Fot. agassizschool.org
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Szkoła podstawowa w dzielnicy Lake View zmienia nazwę. Już niedługo Agassiz Elementary School będzie nosiła imię byłej niewolnicy Harriet Tubman, afroamerykańskiej abolicjonistki. Louis Agassiz był amerykańskim zoologiem, paleontologiem, geologiem i glacjologiem. Urodzony w Szwajcarii naukowiec był także rasistą. Uważał, że poszczególne rasy ludzkie wywodzą się od różnych przodków, przy czym tylko biała pochodzi od Adama. 

Harriet Tubman IB World School będzie pierwszą szkołą publiczną w Chicago, która zmieni swojego patrona w ramach programu, mającego na celu sprawdzenie wszystkich placówek edukacyjnych w naszym mieście pod kątem nadanych im wcześniej nazw. Według ubiegłorocznego raportu Chicago Sun-Times, co najmniej 30 szkół publicznych w Chicago nosi imiona byłych właścicieli niewolników lub rasistów.

Zatwierdzenie nowej nazwy szkoły Harriet Tubman IB World School ma nastąpić na posiedzeniu Rady Edukacyjnej Chicago. 

Decyzję o usunięciu z nazw 7 szkół imion osób, które miały związek z naruszaniem praw człowieka i niewolnictwem, podjęła także Rada Edukacyjna w Peoria, Illinois. Jedna ze szkół podstawowych w tym mieście nie będzie miała już za swojego patrona trzeciego prezydenta USA Thomasa Jeffersona, inna lotnika Charlesa Lindbergha, a jeszcze inna Calvina Coolidge’a, 30 prezydenta Stanów Zjednoczonych. Nie zaproponowano jak na razie nazwisk osób, które miałyby zastąpić dotychczasowych patronów szkół.

Do zmian nazw szkół publicznych dojdzie także w Waukegan na północnych przedmieściach. Daniel Webster Middle School nazywać się będzie Ellen Ochoa, Katherine Johnson lub Edith Smith Middle School, a Thomas Jefferson Middle School przyjmie za swojego patrona Baracka i Michelle Obama, Johna Lewisa lub Dolores i Cesara Chaveza. Decyzje zapadną kwietniowym posiedzeniu Rady Edukacyjnej Waukegan.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!