Chicago: urzędnicy chcą zmienić nazwy szkół publicznych, w tle temat niewolnictwa

Wiadomości Chicago

0
825
CPS szkoła patroni nazwy
Fot. Chicago Sun-Times/Wikipedia
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Urzędnicy rozważają zmianę nazw szkół publicznych w Chicago. 30 placówek nosi bowiem imiona posiadaczy niewolników. Ponadto, jak wskazał The Sun Times, szkoły nazwane są głównie imionami białych mężczyzn. Biali patronują szkołom cztery razy częściej niż Afroamerykanie, 9 razy częściej niż Latynosi i 120 razy częściej niż rdzenni mieszkańcy. 

John Marshall Metropolitan High School na zachodzie Chicago jest jedną z najstarszych publicznych szkół średnich w mieście. Niegdyś silnie żydowska, przez ostatnie dziesięciolecia uczęszczają do niej prawie w całości czarnoskórzy uczniowie. Została nazwana na cześć czwartego sędziego Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Marshall był także posiadaczem niewolników przez całe swoje dorosłe życie. Miał co najmniej 200 czarnych niewolników na swoich plantacjach w Wirginii.

Szkoła podstawowa One South Side w Washington Heights, której nazwa pochodzi od plantacji w Waszyngtonie – na której pracowały setki niewolników – ma obecnie 98,7% czarnych uczniów.

Patroni innych szkół, np. prezydenci George Washington i James Madison, czy John Hancock, John J. Audubon, Patrick Henry i Alexander Hamilton, również byli właścicielami lub handlowali niewolnikami.

Urzędnicy Chicagowskich Szkół Publicznych (CPS) twierdzą, że nie wiedzieli, ile szkół nazwano imionami właścicieli niewolników. Zapewniają, że zrobią przegląd nazw i wprowadzą zmiany, by pozbyć się patronów związanych z niewolnictwem lub rasizmem. 

CPS może zmienić nazwy szkół jeśli zgodzi się na to społeczność szkolna. Ponadto proponowany patron musi już nie żyć. Do podobnych zmian może już wkrótce dojść również w San Francisco.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!