Prezydent Litwy Gitanas Nauseda został zaprzysiężony na drugą kadencję. Podczas uroczystości w litewskim Sejmie mówił o wyzwaniach jakie stoją przed jego państwem i zapowiedział wzmocnienie bezpieczeństwa kraju.
Gitanas Nauseda podsumowując pierwszą kadencję swego urzędowania powiedział, że w ciągu minionych pięciu lat świat zaszło wiele zmian na świecie. “Zmiany klimatyczne, pandemia, wojna – doświadczyliśmy wielu scenariuszy. W dzisiejszym świecie Litwa nie jest bezpieczną i spokojną przystanią. W odległości zaledwie 600 kilometrów od Wilna znajduje się Ukraina, gdzie toczy się wojna, jakiej Europa nie widziała od 80 lat. Tylko kilkadziesiąt kilometrów stąd znajduje się niebezpieczna elektrownia jądrowa w Ostrowcu” – zaznaczył litewski przywódca dodając, że jego kraj graniczy z dwoma najniebezpieczniejszymi państwami w Europie czyli Rosją i Białorusią.
Nauseda zaprezentował też swoją wizję Litwy w 2029 roku i zaznaczył, że środki na obronność powinny w tym czasie zbliżyć się do 4 procent PKB. Miałoby to umożliwić Litwie rozwój obrony powietrznej dalekiego zasięgu oraz budowę fortyfikacji, które chroniłyby granice lądowe. “Bezpieczne i silne państwo litewskie to nie tylko czołgi i rakiety, wozy bojowe i drony. Jesteśmy tak silni, jak silna jest nasza determinacja oraz to w jaki sposób potrafimy przekonać do niej naszych przyjaciół i sojuszników” – powiedział prezydent Litwy.
Jego zdaniem priorytetem i celem Wilna musi nadal pozostać zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją. Podkreślił też, że Litwa musi konsekwentnie kontynuować rozpoczęte prace i rozwijać dwustronne relacje z sojusznikami i partnerami. Gitanas Nauseda wskazał tu między innymi relacje litewsko-polskie. “Stosunki z Polską, śmiem twierdzić, są najlepsze od 15 lat. Wierzę, że tak będzie nadal. Razem współpracujemy nad Inicjatywą Trójmorza i wzmacnianiem wschodniej flanki NATO” – oświadczył prezydent.
Wybory prezydenckie na Litwie odbyły się w maju. Gitanas Nauseda w drugiej turze pokonał urzędującą premier Litwy Ingridę Šimonyte.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!