USA: A.Mayorkas postawiony w stan oskarżenia

Izba Reprezentantów USA, w której Republikanie mają nieznaczną większość, we wtorek wieczorem postawiła w stan oskarżenia Sekretarza Bezpieczeństwa Wewnętrznego Alejandro Mayorkasa w związku z tym, że ich zdaniem nie udało mu się wyegzekwować przepisów granicznych w obliczu “kryzysu” związanego z nielegalną imigracją.

To historyczne posunięcie i zaledwie drugi impeachment w historii polityka tej rangi. Oczekuje się, że artykuły impeachmentu zostaną odrzucone przez demokratyczną większość Senatu.

W oświadczeniu po wtorkowym głosowaniu przewodniczący Izby Reprezentantów Mike Johnson obwinił Mayorkasa o “podsycanie najgorszej katastrofy granicznej w historii Ameryki”.

“[On] zasługuje na impeachment, a Kongres ma konstytucyjny obowiązek to zrobić” – powiedział Johnson. “Obok wypowiedzenia wojny, impeachment jest prawdopodobnie najpoważniejszym uprawnieniem nadanym Izbie i odpowiednio potraktowaliśmy tę sprawę”.

Rzecznik Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego odpowiedział w oświadczeniu, że “bez cienia dowodów lub uzasadnionych podstaw konstytucyjnych i pomimo dwupartyjnego sprzeciwu, Republikanie Izby Reprezentantów fałszywie oczerniali oddanego urzędnika państwowego, który spędził ponad 20 lat na egzekwowaniu naszego prawa i służbie naszemu krajowi”.

“Sekretarz Mayorkas i Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego będą nadal pracować każdego dnia, aby zapewnić Amerykanom bezpieczeństwo” – dodał rzecznik.

Wniosek o impeachment przeciwko Mayorkasowi przeszedł we wtorek stosunkiem głosów 214-213, przy czym większość stanowili tylko Republikanie, a trzech Republikanów głosowało z Demokratami przeciwko impeachmentowi.

Related Posts

Trump do szefa policji 20 lat temu: “wszyscy w Nowym Jorku wiedzieli, że Epstein był obrzydliwy”

Nowo ujawnione dokumenty Departamentu Sprawiedliwości USA pokazują, że Donald Trump już dwie dekady temu ostro krytykował swojego byłego znajomego Jeffreya Epsteina, a jego współpracowniczkę Ghislaine Maxwell określał jako „złą” i kluczową postać w całej sprawie. Jak wynika z notatki FBI z 2019 roku (tzw. formularz 302), Trump miał zadzwonić w 2006 roku do ówczesnego szefa policji w Palm Beach na Florydzie, Michaela Reitera, w czasie gdy lokalna policja prowadziła pierwsze śledztwo przeciwko Epsteinowi. Według relacji Reitera przekazanej FBI, Trump powiedział mu wtedy: „Dzięki Bogu, że go powstrzymujecie. Wszyscy wiedzieli, że on to robi.” Trump miał również stwierdzić, że „ludzie w Nowym Jorku wiedzieli, że Epstein był obrzydliwy”, a o Ghislaine Maxwell mówił: „Ona była jego operatorką. Jest zła i trzeba skupić się na niej.” Z dokumentu wynika także, że Trump zapewniał policję, iż wyrzucił Epsteina z Mar-a-Lago w Palm Beach oraz że opuścił jedno ze spotkań, gdy zorientował się, że w pobliżu są nastolatki. Według Reitera, Trump był jedną z pierwszych osób, które skontaktowały się z policją, gdy śledztwo wyszło na jaw. Dokument ujawniony w newralgicznym momencie Upublicznienie notatki FBI nastąpiło zaledwie kilka godzin po tym, jak adwokat Ghislaine Maxwell zaapelował do Trumpa o ułaskawienie lub złagodzenie wyroku, argumentując, że tylko ona może „w pełni i szczerze” opowiedzieć, co wie o sprawie Epsteina. Maxwell, skazana na 20 lat więzienia za udział w werbowaniu nieletnich dziewcząt dla Epsteina, w poniedziałek odmówiła składania zeznań przed komisją Izby Reprezentantów, powołując się na Piątą Poprawkę do Konstytucji USA. Jej prawnik, David Oscar Marcus, stwierdził, że w zamian za akt łaski Maxwell byłaby gotowa złożyć pełne zeznania. Dodał również, że jego klientka może potwierdzić niewinność zarówno Donalda Trumpa, jak i byłego prezydenta Billa Clintona. Brak zarzutów wobec Trumpa Donald Trump nie został oskarżony o żadne przestępstwa w związku ze sprawą Epsteina. Biały Dom wielokrotnie podkreślał, że Trump zerwał relacje z Epsteinem wiele lat temu, nazywając go creepem/obrzydliwą osobą wobec pracownic klubu.

Read more

USA: liczba zabójstw spadła o ponad 20 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim – to największy jednoroczny spadek w historii

Liczba zabójstw spadła o ponad 20 % w porównaniu z rokiem poprzednim — to największy jednoroczny spadek w historii. Według nowego badania rok 2025 może przynieść najniższy wskaźnik zabójstw w Stanach Zjednoczonych od 1900 roku – podaje CBS News. Jak wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez Council on Criminal Justice, liczba zabójstw w 2025 roku zmniejszyła się o 21% względem 2024 roku. Coroczny raport dotyczący trendów przestępczości przeanalizował dane z 40 dużych miast w całych Stanach Zjednoczonych, obejmujące 13 kategorii przestępstw, m.in. zabójstwa, kradzieże samochodów, kradzieże sklepowe oraz przestępstwa narkotykowe. Oprócz spadku liczby zabójstw: kradzieże samochodów zmniejszyły się o 61 % od 2023 roku, kradzieże sklepowe spadły o 10 % od 2024 roku. Ogólnie całkowity poziom przestępczości uległ obniżeniu, a przestępstwa z użyciem przemocy są obecnie na poziomie zbliżonym lub niższym niż w 2019 roku — wynika z analizy. Jedyną kategorią przestępstw, która odnotowała wzrost, były przestępstwa narkotykowe, natomiast liczba przestępstw seksualnych pozostała bez zmian. CBS News

Read more

One thought on “USA: A.Mayorkas postawiony w stan oskarżenia

  1. Administracja Bidena normalnie kpi sobie z Amerykanów. Mówienie, że Mayorkas spędził ponad 20 lat na egzekwowaniu prawa i służbie naszemu krajowi jest dowodem, że “elity” demokratyczne mają “gdzieś” Amerykę i liczą się tylko ich mafijne interesy. Facet wielokrotnie mówił publicznie, że południowa granica USA jest zamknięta i pod kontrolą. Zapomniał dodać albo jest tak głupi i tego nie dostrzega, że południową granicę USA kontrolują meksykańskie kartele narkotykowe szmuglujące do USA narkotyki i ludzi. Zarabiają na tym procederze miliardy dolarów. Oczywiście senat wyrzuci impeachment do kosza i kolejny raz potwierdzi prawdziwe intencje demokratów w stosunku do Ameryki. Ale to są sytuacje możliwe w kraju, który ma prezydenta o sprawności umusłowej uniemożliwiającej postawienie go w stan oskarżenia, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby był prezydentem. Takie są jednak konsekwencje wyborów i Amerykanie muszą z tym żyć, a będzie jeszcze gorzej jeżeli się nie opamiętają.

  2. Ok
    polowa Amerykanow
    do dzis sie nie opamietala,
    widzac jak duzo wciaz popiera
    Trumpka.

Leave a Reply