Świat

Rosja rozpoczęła swoją pierwszą misję księżycową od prawie 50 lat

12/08/2023 0 komentarzy

Rosja rozpoczęła swoją pierwszą misję księżycową od prawie 50 lat. Rakieta z lądownikiem księżycowym wystartowała w piątek z kosmodromu Wostoczny na wschodzie regionu Amur. 

Oczekuje się, że lądownik dotrze na miejsce 23 sierpnia, tego samego dnia, co indyjski, który wystartował w zeszłym miesiącu. Statek Rosji, Luna-25, spędzi około pięciu i pół dnia w podróży, a następnie, przed lądowaniem na powierzchni południowego bieguna księżyca, tydzień na orbicie. 

Misją wyprawy jest zbieranie próbek skał i pyłu, aby poznać środowisko pod konstrukcję potencjalnej bazy. 

Południowy biegun jest szczególnie interesujący dla naukowców, którzy wierzą, że jego wiecznie zacienione kratery polarne mogą zawierać zamrożoną wodę, która pewnego dnia mogłaby zostać przekształcona w paliwo lotnicze i rakietowe. 

Piątkowy start to pierwsza misja księżycowa Rosji od 1976 roku, kiedy była ona częścią Związku Radzieckiego (ZSRR). ZSRR jest jednym z trzech krajów, które dotąd z powodzeniem przeprowadziły lądowanie na Księżycu, obok USA i Chin. 

Od czasu inwazji na Ukrainę, Rosja straciła dostęp do technologii zachodnich. Mimo, że reżim jest szeroko izolowany poprzez sankcje, które wpłynęły na jego program kosmiczny, to pozostaje na razie częścią programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

W przyszłym roku Rosja zamierza opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną, aktualnie prowadzi prace nad własną stacją orbitalną.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych