Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że bezpieczeństwo i polityka energetyczna są obecnie priorytetowymi obszarami współpracy między państwami Grupy Wyszehradzkiej. Szef rządu wziął udział w szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie.
Premier Morawiecki poinformował, że toczone są rozmowy na temat zabezpieczenia zasobów gazu na najbliższą zimę. Podczas szczytu szefowie rządów państw V4 rozmawiali też o rozwoju przemysłu i nowych inwestycjach.
Premier Morawiecki podkreślił, że państwa Grupy Wyszehradzkiej opierają swój rozwój gospodarczy o przemysł, dlatego też nie chcą, aby europejska polityka klimatyczna podcinała konkurencyjność tego sektora w Europie. Szef rządu dodał, że kraje V4 potrzebują zaawansowanych technologii przemysłowych
Premier Mateusz Morawiecki mówił również o kwestii migracji i relokowaniu migrantów do państw członkowskich Unii. Wskazał, że Europa musi mieć mechanizmy obrony przed migracją zewnętrzną. Podkreślił, że w kwestiach migracyjnych państwa grupy nie zgadzają się na przydziały albo alokacje migrantów.
Na szczycie w Bratysławie premierzy podsumowali rok współpracy podczas prezydencji słowackiej. Szefowie rządów omówili bieżące wyzwania w zakresie bezpieczeństwa naszego regionu, kwestie gospodarcze oraz bezpieczeństwo energetyczne.
Rok słowackiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej upłynął pod znakiem bezskutecznych prób znalezienia porozumienia w ramach V4 w kluczowych sprawach polityki międzynarodowej. To głównie kwestia wojny na Ukrainie oraz rozszerzenia NATO. Tu dystansują się Węgry. Z drugiej strony wyszehradzka czwórka nie była również jednomyślna wobec najnowszego unijnego pakietu migracyjnego.
Dzisiejsze spotkanie w Bratysławie była także okazją do omówienia stanowisk przed czerwcowym posiedzeniem Rady Europejskiej, między innymi zdolności Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa i obrony oraz bieżącej współpracę UE-NATO w kontekście szczytu NATO w Wilnie
Od 1 lipca prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej przejmą Czechy.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!