Premier Mateusz Morawiecki chwali rekordowy poziom zagranicznych inwestycji w Polsce. Szef rządu wziął udział w uroczystości otwarcia fabryki amerykańskiego koncernu PepsiCo w Świętem na Dolnym Śląsku.
Premier zaznaczył, że tego typu inwestycja to dowód na skuteczność strategii przyciągania zagranicznego biznesu do Polski.
“Cieszę się także z tego, że tym samym umacniamy naszą pozycję na arenie międzynarodowej. Inwestycje zagraniczne w roku 2021, w roku 2022 przekroczyły 110 miliardów złotych. Rekordowe wielkości, ponad dwa razy wyższe niż te, które były jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. To znakomite osiągniecie świadczące o zaufaniu inwestorów i inwestorów zagranicznych do naszej gospodarki, do naszej przyszłości” – powiedział Mateusz Morawiecki.
Według wstępnych danych Narodowego Banku Polskiego, wartość transakcji z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce w ubiegłym roku wyniosła blisko 119 miliardów złotych, czyli o prawie 4 procent więcej niż w roku 2021.
Nowy zakład amerykańskiego giganta produkującego napoje i przekąski ma zapewnić 450 nowych miejsc pracy, docelowo zatrudnienie w Świętem znajdzie 600 osób. Ambicją PepsiCo jest, by fabryka na Dolnym Śląsku była zeroemisyjna do 2035 roku. Koncern deklaruje też współpracę z lokalnymi rolnikami, do 2025 roku firma ma kupić 60 tysięcy ton ziemniaków rocznie a także do 30 tysięcy ton kukurydzy do 2027 roku.