Emmanuel Macron: Zachód nie słuchał wystarczająco Europy Środkowej

0
Macron
Fot. Anadolu Agency
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że Zachód nie słuchał wystarczająco głosu Europy Środkowej, wzywającego do uznania jej historii i bolesnej pamięci. Prezydent wystąpił na konferencji o globalnym bezpieczeństwie Globsec w Bratysławie. Oświadczył, że w kontekście wojny na Ukrainie Europa musi zażegnać dawne podziały i dążyć do wzmocnienia własnego bezpieczeństwa. 

Prezydent Francji podkreślił, że po rozszerzeniu Unii Europejskiej w 2004 roku Zachód zlekceważył nowych członków Wspólnoty. „Niektórzy mówili Wam, że traciliście okazje, żeby milczeć. Uważam, że straciliśmy czasami okazje, żeby Was słuchać” – powiedział Emmanuel Macron. Nawiązał tym samym do słynnej wypowiedzi swojego poprzednika Jacques’a Chiraca z 2003 roku.

Francuski prezydent odniósł się też do swoich kontrowersyjnych słów sprzed trzech lat o „śmierci mózgowej NATO”. „Dziś mogę powiedzieć, że Władimir Putin obudził Sojusz najgorszym elektrowstrząsem” – zauważył Emmanuel Macron. 

Prezydent Francji zadeklarował, że Europa powinna teraz dążyć do zwiększenia swojej autonomii obronnej. „Chcę rozwiać wszelkie podejrzenia: nie chcę zastąpić NATO jakimś francusko-niemieckim kondominium. Takie kraje jak Słowacja, Polska i inne, muszą odgrywać swoją rolę w Europie obrony” – wyjaśnił prezydent Macron. Przekonywał, że Europa nie może być w pełni zdana w kwestii bezpieczeństwa na Stany Zjednoczone. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!