II pakiet wsparcia KE dla rolników z 5 krajów, w tym Polski, zwiększony do 100 mln euro

0
Europa UE flaga
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Drugi pakiet wsparcia Komisji Europejskiej dla rolników z pięciu krajów, w tym Polski, ma być zwiększony z 75 milionów euro do 100 milionów euro. W najbliższych dniach spodziewana jest decyzja Komisji Europejskiej w tej sprawie i tę decyzję muszą jeszcze później zaakceptować przedstawiciele państw członkowskich. Dla Polski ma być około 30 milionów euro. Równolegle toczą się rozmowy Komisji z Polską i Węgrami w sprawie wprowadzonego zakazu importu zboża z Ukrainy. 

A we wtorek w przyszłym tygodniu to będzie jeden z tematów spotkania ministrów rolnictwa unijnych krajów w Luksemburgu. Pieniądze na finansowe wsparcie dla rolników, w tym także z Polski, będą pochodzić z unijnego budżetu, z rezerwy kryzysowej. Będzie istniała możliwość podwojenia kwoty przez pięć państw dopłatami z krajowego budżetu. Ale to wsparcie finansowe nie rozwiąże problemu nadmiernego napływu ukraińskiego zboża i zakazu importu, oraz tranzytu wprowadzonego przez Polskę i Węgry.

Przedstawiciele tych krajów na dzisiejszym spotkaniu ekspertów do spraw rolnych z unijnych państw podkreślili, że wprowadzone zakazy mają charakter czasowy i że były konieczne, by zaradzić nadmiernemu napływowi ukraińskiego zboża, co jest poważnym problemem dla rolników. Ponadto na tym spotkaniu kilka krajów sąsiadujących z Ukrainą poinformowało, że wprowadza, bądź zamierza wprowadzić podobne środki zabezpieczające. 

Import produktów rolnych z Ukrainy wprowadziła dziś Słowacja, zamierza to zrobić między innymi Bułgaria. Szwecja, kierująca pracami Unii zdecydowała o dopisaniu tej sprawy do wtorkowego spotkania ministrów rolnictwa krajów członkowskich w Luksemburgu. Jest powszechne oczekiwanie, że Komisja Europejska zaproponuje działania, by zagwarantować, że tranzyt zboża z Ukrainy, w ramach korytarzy solidarnościowych, będzie docierał do miejsca celowego, czyli do Afryki, a nie zostawał w krajach sąsiadujących z Ukrainą. „Trzeba wyeliminować patologię spekulacyjną. Potrzebne są rozwiązania systemowe” – powiedział brukselskiej korespondentce jeden z unijnych dyplomatów. Dodaje, że jedną z propozycji w sytuacji nadzwyczajnej mogłoby być na przykład wyznaczenie czasu na opuszczenie Unii tranzytu ukraińskiego zboża przeznaczonego do Afryki, albo różnego rodzaje kaucji. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!