Polska

W 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej prezydent A. Duda oddał hołd jej bohaterom

15/08/2020 0 komentarzy

Prezydent Andrzej Duda powiedział podczas uroczystej odprawy warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, że zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku było cudem geniuszu dowódców oraz opieki opatrzności nad Polską i Polakami. 

W Święto Wojska Polskiego przypadające w dniu zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej nad bolszewikami – w setną jego rocznicę – prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych i armii uczcili polskich żołnierzy. Oddali także hołd Polakom, którzy stawili czoła prącej na Zachód Armii Czerwonej. 

Prezydent podkreślił, że przed stu laty naszym przodkom udało się odnieść zwycięstwo pomimo niesprzyjających warunków politycznych oraz zagrożeń dla niepodległości kraju płynących nie tylko ze strony Rosji Sowieckiej. 
Przypomniał, że rok 1920 naznaczyła nie tylko wojna polsko-bolszewicka. “Traciliśmy wtedy Zaolzie, przegrany plebiscyt na Warmii i Mazurach, niepokoje na Śląsku, które w efekcie skutkowały drugim powstaniem Śląskim” – mówił Andrzej Duda, podkreślając, że drugie powstanie śląskie, – jak podają historycy – zaskoczyło Niemców sprawną organizację i rozmachem. “Byli pewni, że w tamtym trudnym dla Polski i Polaków w czasie Polacy nie dadzą rady się zmobilizować, nie dadzą rady zapewnić siły militarnej. A [jednak] daliśmy radę ! Tak to był cud !” – mówił prezydent. 

Andrzej Duda podkreślił, że Polacy pokonali bolszewicką nawałę dzięki wspólnemu działaniu “ponad podziałami politycznymi (…) całego narodu”. Zaakcentował wagę politycznego porozumienia w chwili, gdy wojska bolszewickie zbliżały się do Warszawy i zagroziły bezpieczeństwu nie tylko Polski, ale i całej Europy. Wskazał na rolę ówczesnych wielkich przywódców – ojców dopiero co odzyskanej Niepodległości. Wyróżnił Wincentego Witosa – twórcę Rządu Obrony Narodowej, w skład którego – jak przypomniał – weszły wszystkie stronnictwa parlamentarne. Sformowany ponad podziałami politycznymi gabinet Witosa prezydent nazwał “rządem ratowania Państwa”. Jak mówił, na wezwanie premiera Witosa do obrony Rzeczypospolitej ruszyły tysiące ochotników. “Wzywani odezwą Wincentego Witosa chwytali za broń po to, by bronić Polskę, bronić Warszawy, by bronić świata naszych wartości” – podkreślił Andrzej Duda.  

Prezydent zaznaczył też, że wygrana sto lat była możliwa dzięki męstwu Polaków. Jak mówił, “byliśmy wtedy odważni ponad wszelką miarę. (…) Zwyciężyliśmy dzięki determinacji – nieprawdopodobnemu, niewyobrażalnemu samozaparciu, dzięki woli przetrwania”.
Andrzej Duda podkreślił, że gdyby nie bohaterstwo polskich żołnierzy i ich zwycięstwo nad bolszewikami nie byłoby dzisiejszej wolnej Polski. Zaznaczył, że niepodległość została zdobyta przelaną krwią wielu. “Ta Polska poznaczona jest z krzyżami, ufundowana jest na krwi pokoleń, które o nią walczyły” – podkreślił Andrzej Duda. Prezydent dodał, że doskonale wiedzą o tym dzisiejsi żołnierze. Jak mówił, z podniesioną głową służą oni ojczyźnie i “cieszą się z tego, że jest wolna, wiedząc jednocześnie, że nie jest to dane na zawsze i trzeba być gotowym do jej obrony”. 

Andrzej Duda przypomniał, że zdaniem historyków Bitwa Warszawska, nazywana Cudem nad Wisłą, zaliczana jest do grona najważniejszych, decydujących bitew w dziejach ludzkości. Dodał, że zwycięstwo udało się osiągnąć także dzięki znakomitemu dowodzeniu ze strony marszałka Józefa Piłsudskiego, generałów Tadeusza Rozwadowskiego, Edwarda Rydza-Śmigłego i Józefa Hallera. 
Prezydent zwrócił również uwagę, że w 1920 roku wielkie starcie z Sowietami traktowano jako obronę polskich tradycji i wartości oraz dziedzictwa cywilizacji chrześcijańskiej. 
Zwierzchnik sił zbrojnych podziękował wszystkim obecnie służącym w polskiej armii. Dodał, że “na terenie naszego kraju wspierają nas także wojska państw NATO, w szczególności armii Stanów Zjednoczonych, po to, by Polska była jeszcze bezpieczniejsza, by dawać świadectwo sojuszniczej siły, które odstrasza wszystkich ewentualnych potencjalnych napastników”. 

Z kolei minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przypominał, że “jesteśmy potomkami zwycięzców wielkiej Bitwy Warszawskiej”. Jak mówił, zwyciężyli oni dzięki heroizmowi żołnierzy Wojska Polskiego, dzięki talentom dowódców i dzięki poświęceniu polskiego narodu.
Szef MON zapewnił, że pamięć o tych czynach będzie wieczna. “Pamiętamy o tym, czego dokonali. Jesteśmy im wdzięczni. Są dla nas przykładem – wzorem postępowania w naszych czasach” – podkreślił Mariusz Błaszczak. 

Uroczystą odprawę warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego – która była kulminacyjnym punktem obchodów święta Wojska Polskiego i rocznicy Bitwy Warszawskiej – zakończyło złożenie wieńca od narodu oraz defilada współczesnych pododdziałów Wojska Polskie oraz formacji historycznych.

Święto Wojska Polskiego ustanowiono w rocznicę Bitwy Warszawskiej, w której Polacy pokonali Armię Czerwoną. Starcie z 1920 roku zaliczana jest do 18 bitew, które zdecydowały o losach świata. Zwycięstwo zapewniło naszemu państwu niepodległość na blisko 20 lat i uchroniło Europę Zachodnią przed rewolucją komunistyczną. Był to przełomowy moment wojny II Rzeczpospolitej z bolszewicką Rosją.

Z okazji 100. rocznica Bitwy Warszawskiej Polskie Radio przygotowało multimedialny serwis bitwa1920.gov.pl. Oferuje on m.in. mapy sytuacji geopolitycznej w 1920 roku oraz grafiki i animacje z porównaniem potencjału Armii Polskiej i Armii Czerwonej. Wśród materiałów audio i wideo znalazły się: bezcenne archiwalia w postaci filmu z badania lekarskiego ochotników; wspomnienia Edwarda Witkowskiego (współpracownika Ignacego Paderewskiego) o ochotnikach z Polonii amerykańskiej; film o kobietach na froncie i jego zapleczu (m.in. wspomnienia Wandy Pełczyńskiej, instruktorki harcerskiej, kierowniczki Wydziału Instruktorek Oświatowych przy Naczelnym Dowództwie Armii). 

Zwycięstwo sprzed 100 lat – jeden z przełomowych momentów w historii Polski i Europy Polskie Radio upamiętnia wyjątkowym wydawnictwem: dwupłytowym albumem “1920. Bitwa, która ocaliła Europę”. Zawiera on m.in. świadectwa uczestników Bitwy Warszawskiej, artykuły prasowe z tamtych czasów, nagrania piosenek śpiewanych przez żołnierzy armii polskiej, zdjęcia i reprodukcje plakatów zagrzewających do walki.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09:00
NEWS
Australia: napastnik zastrzelił dwóch funkcjonariuszy podczas policyjnej interwencji
08:30
NEWS
Donald Trump jest gotów spotkać się z Kim Dzong Unem
25 Aug
NEWS
USA: uzbrojeni żołnierze Gwardii Narodowej na ulicach Waszyngtonu
22 Aug
NEWS
Wołodymyr Zełenski: Rosja robi wszystko, by nie doszło do mojego spotkania z Putinem
22 Aug
NEWS
Szef NATO w Kijowie
20 Aug
NEWS
Papież Leon XIV poprosił wiernych o modlitwę za Ukrainę i Bliski Wschód
19 Aug
NEWS
Hiszpania: od początku roku spłonęło już ponad 350 tys. hektarów
19 Aug
NEWS
Słowacja: budowa autostrady do Polski jeszcze w tym roku
18 Aug
NEWS
Hamas zgadza się na nową propozycję zawieszenia broni w Strefie Gazy
18 Aug
NEWS
Praga: liczba turystów bije kolejne rekordy
14 Aug
NEWS
Biały Dom: będzie wspólna konferencja prasowa Trump-Putin
13 Aug
NEWS
Watykan: do końca roku można zobaczyć fresk Michała Anioła, potem remont
12 Aug
NEWS
Premier Donald Tusk: Rosja robi wszystko, by skłócić Kijów z Warszawą
12 Aug
NEWS
Egipt negocjuje sześćdziesięciodniowe zawieszenie broni w Strefie Gazy
11 Aug
NEWS
Polska: będą wyższe opłaty za przegląd techniczny samochodu
11 Aug
NEWS
Premier Donald Tusk o KPO: Program rekompensat dla restauratorów jest autorstwa PIS
08 Aug
NEWS
Premier D.Tusk: nie będę tolerował marnowania pieniędzy z KPO
08 Aug
NEWS
Historyczne podpisanie pokoju przez Armenię i Azerbejdżan w USA
07 Aug
NEWS
D. Trump nałoży 100-procentowe cła na półprzewodniki i procesory
07 Aug
NEWS
W. Putin: spotkanie z Trumpem możliwe w ZEA
06 Aug
NEWS
Nową szefową litewskiego rządu będzie Inga Ruginiene!
06 Aug
NEWS
Włochy: zatwierdzono plan budowy mostu na Sycylię
06 Aug
NEWS
Prezydent Ukrainy wezwał Waszyngton do zwiększenia presji na Rosję
05 Aug
NEWS
Sejm odebrał immunitet A. Macierewiczowi
05 Aug
NEWS
Hiszpania: rekordowe 44,5 miliona turystów
04 Aug
NEWS
Prezydent A.Duda jutro pożegna się z wojskiem
04 Aug
NEWS
Izraelskie media: jutro decyzja na temat rozszerzenia ofensywy w Gazie
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
down
Najnowsze Wiadomości
WIGILIA DLA SAMOTNYCH I BEZDOMNYCH 2024
Kiermasz Świąteczny Związku Podhalan
Świąteczne msze w parafii św. Jacka w Chicago