Polacy mieszkający na Węgrzech obchodzą dziś jedno z najważniejszych świąt. Odpust Derencki to wspomnienie o polskich góralach, którzy mieszkali w węgierskiej wsi przez ponad 300 lat.
Kilkaset osób przyjechało do Parku Narodowego Aggtelek na północy Węgier. To tu przez 300 lat mieszkali potomkowie polskich górali z okolic Białki Tatrzańskiej. Po 1941 roku władze węgierskie przeniosły ich do różnych miejscowości.
Gośćmi odpustu byli przede wszystkim Polacy z Węgier, ale również grupa górali i mieszkańcy okolicznych węgierskich i słowackich wiosek. Gości przywitała przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego Maria Felfoldi. Polską ambasadę reprezentował konsul generalny Andrzej Kalinowski.
Przed południem odprawiono uroczystą mszę świętą w centralnym miejscu dawnej wioski – między kapliczką a budynkiem dawnej szkoły. W tym drugim budynku pokazano też nową wystawę przedstawiającą historię tej enklawy polskości na węgierskiej ziemi, przygotowaną przez Polski Instytut Badawczy i Muzeum.
Po złożeniu kwiatów na derenckim cmentarzu rozpoczęła się część kulturalna i spotkanie z miejscową kuchnią. Wśród artystów nie mogło zabraknąć zespołu Drenka Polska, który wykonuje pieśni mieszkańców wsi.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!