Rosja wyjdzie z wojny na Ukrainie słabsza i bardziej izolowana – ocenił amerykański podsekretarz obrony do spraw politycznych Colin Kahl. “Jestem prawie pewny, że Rosja wyjdzie z Ukrainy słabsza niż na początku konfliktu. Słabsza militarnie, gospodarczo, politycznie i geopolitycznie” – powiedział zastępca szefa Pentagonu.
Dodał, że opracowywana obecnie nowa amerykańska strategia obronna określa Rosję jako kraj stanowiący “duże zagrożenie”, ale niebędący długoterminowym wyzwaniem systemowym dla Stanów Zjednoczonych. Rosja stanie się natomiast strategicznym obciążeniem dla Chin.
Colin Kahl powiedział też, że Rosjanom kończą się pociski manewrujące i jest bardziej prawdopodobne, że będą używać tak zwanych “głupich bomb” (dumb bombs) o dużo mniejszej precyzji. Zaznaczył jednak, że nie wierzy, by prezydent Władimir Putin chciał doprowadzić do konfliktu totalnego z NATO.
Z kolei trzej pracownicy Pentagonu, którzy prosili o zachowanie anonimowości, przekazali agencji Reutera, że nawet 60 procent niektórych precyzyjnie naprowadzanych pocisków, których Rosja używa do ataku na Ukrainę, nie jest w pełni sprawnych.
Według danych Pentagonu, Rosja od początku inwazji na Ukrainę wystrzeliła ponad 1100 pocisków wszelkiego rodzaju. Amerykanie dotąd nie podali oficjalnie, ile z nich osiągnęło swoje cele. Jeden z rozmówców agencji Reutera twierdzi, że duża część pocisków, którymi Rosjanie zaatakowali bazę wojskową w Jaworowie, 20 kilometrów od polskiej granicy, była niesprawna. W ataku zginęło 35 osób. Gdyby wszystkie pociski sięgnęły celu, liczba ofiar mogła być dużo większa.