Trzy wystawy jubileuszowe: “Bernardo Bellotto 300”, “Splendor i wiedza. Biblioteka Królewska Stanisława Augusta”, “Jan Piotr Norblin – kronikarz ciekawych czasów”, kolejne pokazy w ramach cyklu “Arcydzieła na Zamku”, 2. Festiwal Muzyki Barokowej oraz konferencje naukowe i debaty to plany Zamku Królewskiego w Warszawie na 2022 roku. To drugi rok jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku i kontynuacja działań związanych z upamiętnieniem tego niezwykłego wydarzenia.
“Zamek tętni życiem, zabiega o publiczność, kreuje nową przestrzeń kulturalną, zarówno co, do skali, jak i co do środków docierania do publiczności, zarówno sposobu pokazywania sztuki, również debat, dyskusji i prelekcji na jej temat, z drugiej strony bardzo wyraźnie stara się to czynić, tak, żeby to docierało do szerokiej publiczności” – podkreślił dyrektor Zamku prof. Wojciech Fałkowski.
W maju na Zamku Królewskim w Warszawie zostanie otwarta wystawa “Splendor i wiedza. Biblioteka Królewska Stanisława Augusta”. Po raz pierwszy od ponad dwustu zostanie zaprezentowana część księgozbioru ostatniego króla Polski, który – zachowany prawie w całości – znajduje się obecnie w zbiorach Biblioteki Narodowej Ukrainy w Kijowie. Ekspozycja pokaże historyczną bibliotekę królewską Stanisława Augusta jako pracownię wyróżniającą się wysokim poziomem warsztatu naukowego i artystycznego. Pokazanych zostanie 100 pozycji bibliograficznych w 120 woluminach, a także monety, mapy, obrazy i inne artefakty.
Jesień będzie należała do najznamienitszych kronikarzy XVIII-wiecznej Warszawy – Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem. Dla uczczenia 300. rocznicy urodzin artysty przygotowywana jest wystawa “Bernardo Bellotto 300” przedstawiająca drogę twórczą i dorobek malarza. Na ekspozycji znajdą się obrazy, grafiki i rysunki najbardziej charakterystyczne dla poszczególnych okresów twórczości Canaletta. Na jesieni planowana jest także wystawa poświęcona postaci Jana Piotra Norblina. Będzie to premierowy pokaz prac jednego z czołowych artystów epoki stanisławowskiej, uważanego za ojca polskiego malarstwa rodzajowego.
Zamek Królewski w 2022 roku będzie także kontynuował zapoczątkowany w ubiegłym roku cykl “Arcydzieła na Zamku”. W jego ramach już od jutra będzie można podziwiać perłę sztuki włoskiej – “Madonnę z Dzieciątkiem” Paola Uccella. Obrazowi towarzyszyć będą inne Madonny z zamkowej kolekcji, których autorami są: Taddeo Gaddi, Rossello di Jacopo Franchi, Pietro Lorenzetti, Andrea di Nerio oraz Rossello di Jacopo Franchi. Ten niezwykły pokaz wczesnej sztuki włoskiej będzie przez rok atrakcją Galerii Arcydzieł – osobnej trasy prowadzącej przez zamkowe sale na parterze” – zapowiada Zamek. W marcu zaprezentowana zostanie z kolei “Kornelia, matka Grakchów” Angeliki Kauffman.
W drugiej połowie czerwca Zamek Królewski w Warszawie po raz drugi zorganizuje Festiwal Muzyki Barokowej. Poprzedni w całości poświęcony został twórczości Antonia Vivaldiego. Tegoroczny skupiony będzie wokół, wciąż jeszcze mało znanej w Polsce, postaci innego kompozytora włoskiego – Alessandra Stradelli oraz kręgu jego bliskich przyjaciół.
Wydarzeniom towarzyszyć będą publikacje, wykłady, konferencje naukowe i debaty, a oferta edukacyjna zapewni różne atrakcyjne formy poznawania historii i sztuki.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!