Stany Zjednoczone podnoszą cła na import z Chin

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Stany Zjednoczone podnoszą cła na import z Chin – poinformował Biały Dom. Ograniczenia dotyczą takich sektorów, jak pojazdy elektryczne, akumulatory, stal i niektóre minerały. Nowe taryfy będą mieć wpływ na chińskie importowane towary o wartości 18 miliardów dolarów – jak informuje Biały Dom.

Stawka celna na pojazdy elektryczne ma w tym roku wzrosnąć czterokrotnie – do 100 procent, natomiast stawka na półprzewodniki wzrośnie z 25 do 50 procent w przyszłym roku. Waszyngton także mniej więcej trzykrotnie podnosi cła na niektóre produkty ze stali i aluminium oraz na akumulatory litowo-jonowe i części do nich. Stawka celna na grafit naturalny i niektóre inne minerały wzrośnie z zera do 25 procent, a stawka na ogniwa słoneczne również podwoi się z 25 do 50 procent.

Jednak niektóre podwyżki ceł, na przykład na akumulatory litowo-jonowe inne niż do pojazdów elektrycznych, wchodzą w życie później, aby stworzyć okres przejściowy w miarę zwiększania przez USA krajowej produkcji akumulatorów. Takie informacje przekazał agencji AFP wysoki rangą amerykański urzędnik, ale pod warunkiem zachowania anonimowości. 

Według Białego Domu, podwyżki mają na celu zachęcenie Chin do “wyeliminowania nieuczciwych praktyk handlowych w zakresie transferu technologii, własności intelektualnej i innowacji”. 

Ministerstwo spraw zagranicznych Chin zapytane o te doniesienia stwierdziło, że “sprzeciwia się jednostronnym podwyżkom ceł z naruszeniem zasad Światowej Organizacji Handlu” i “podejmie wszelkie niezbędne środki, aby chronić swoje uzasadnione prawa i interesy”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!