Senat USA przyjął pakiet wydatków ws. finansowania rządu

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Senat USA przyjął w sobotę, tuż po północy rozległy pakiet o wartości 1,2 biliona dolarów, mający na celu sfinansowanie znacznej części rządu, kończąc tym samym dramatyczne negocjacje w izbie wyższej i intensywną wielomiesięczną walkę o wydatki państwa.

Izba zatwierdziła gigantyczny pakiet, który obejmuje ponad tysiąc stron, w głosowaniu z wynikiem 74-24, wysyłając ustawę na biurko prezydenta Bidena w celu uzyskania jego podpisu. Ostateczne głosowanie odbyło się około 2 w nocy. Wcześniej Izba Reprezentantów przyjęła ustawę w dwupartyjnym głosowaniu 286-134.

Pakiet – który łączy połowę z 12 rocznych ustaw o finansowaniu państwa – obejmuje wydatki na departamenty obrony, bezpieczeństwa wewnętrznego (DHS), pracy, zdrowia i opieki społecznej oraz stanu, a także na administrację ogólną, usługi finansowe i operacje zagraniczne.

Oprócz wielkości pakietu, konserwatyści skrytykowali fundusze zabezpieczone przez Demokratów na niektóre projekty społeczne ze względu na obawy związane z aborcją i imigracją, dolary na budowę nowej siedziby FBI i niewystarczające zabezpieczenie granicy. Republikanie w Izbie również sprzeciwili się procesowi, w którym ustawa została przegłosowana.

Negocjacje mające na celu przyspieszenie uchwalenia ustawy w Senacie ciągnęły się w piątek godzinami, ponieważ konserwatyści naciskali na głosowanie nad poprawkami do planu. W pewnym momencie wielu senatorów było pesymistycznie nastawionych do możliwości przyjęcia ustawy przed niedzielą. Każda poprawka dodana do ustawy wymagałaby jej powrotu do Izby Reprezentantów, która już opuściła Waszyngton na dwutygodniową przerwę – i ryzykowałaby postawienie Demokratów w sytuacji trudnych głosowań.

Kongresmenka Marjorie Taylor Greene złożyła w piątek wniosek o odwołanie przewodniczącego Izby Johnsona w proteście przeciwko ustawie. Jest to podobny ruch, do tego który został użyty do obalenia jego poprzednika, byłego marszałka Kevina McCarthy’ego.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!