Minister spraw zagranicznych RP rozpoczął wizytę w USA

0
Photo/FBRadosławSikorski
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Minister Radosław Sikorski rozpoczął swoją wizyte od występu w programie Morning Joe w telewizji MSNBC, w którym dorzucił swoje trzy grosze – a może przedstawił stanowisko polskiego rządu? – do dyskusji w sprawie pakietu pomocy dla Ukrainy, którego uchwalenie ciągle nie udaje się w Kongresie USA. Szef polskiej dyplomacji skomentował między innymi blokowanie przez republikańskiego przewodniczącego Izby Reprezentantów głosowania w sprawie pakietu pomocy dla Ukrainy w wysokości 60 miliardów dolarów. Szef polskiej dyplomacji ostrzegł, że wstrzymywanie tej pomocy podważa wiarygodność USA w NATO i może mieć bardzo poważne konsekwencje.


“Apeluję do przewodniczącego Michaela Johnsona, aby poddał ten pakiet pod głosowanie. Jest on rozpaczliwie potrzebny Ukraińcom. Europa desperacko go potrzebuje. Jeśli Ukraina zostanie podbita, cena odstraszania Władimira Putina tylko wzrośnie” – mówił Radosław Sikorski.
Zapytany o wypowiedź Donalda Trumpa, podważającą zobowiązanie USA do obrony sojuszników z NATO, Radosław Sikorski przypomniał, że artykuł 5. Paktu został uruchomiony tylko raz – po atakach z 11 września, gdy Polska oraz inni sojusznicy wsparli USA w Iraku i Afganistanie.
“I nie wysłaliśmy rachunku Stanom Zjednoczonym, ponieważ to jest sojusz” – mówił szef polskiej dyplomacji.


Jutro Radosław Sikorski weźmie udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ poświęconej okupowanym terytoriom Ukrainy. Będzie też uczestniczył w debacie ministerialnej Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat sytuacji na Ukrainie. Głównym punktem wizyty Radosława Sikorskiego w USA będzie spotkanie się z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. Odbędzie się ono w poniedziałek w Waszyngtonie.

W stolicy USA minister Sikorski wygłosi też wykład (zwykle takie wykłady niosą ze sobą spore honorarium ale na ten temat nie ma na razie żadnych informacji) i weźmie udział w dyskusji na forum ośrodka analitycznego The Atlantic Council.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!