USA: dziś pierwsze starcia w prawyborach prezydenckich

0
Fot. glaad.org
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Dziś w Stanach Zjednoczonych rozpoczynają się prawybory w stanie Iowa, czyli pierwsze starcie kandydatów ubiegających się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich. Wyraźnym faworytem jest były prezydent Donald Trump. Prawyborom towarzyszy jednak spory element nieprzewidywalności, między innymi z powodu ostrego ataku zimy. Partia Demokratyczna zorganizowała prawybory w stanie Iowa w formie głosowania korespondencyjnego – wyniki głosowania będą opublikowane w “Super Wtorek” 5 marca.

Mieszkańcy Iowa przyzwyczajeni są do ciężkich zim. W tym roku jednak spadło tam rekordowo dużo śniegu, a odczuwalna temperatura w dzień dochodzi do -35 stopni Celsjusza. Taka pogoda sprzyja kandydatom, którzy mają najbardziej zdeterminowanych wyborców, a do takich należy były prezydent Donald Trump.

“Nie możesz zostać w domu. Nawet jak jesteś chory jak pies, nawet jakbyś miał potem umrzeć. To jest tego warte” – mówił do swoich zwolenników były prezydent.

Głównymi rywalami Donalda Trumpa są były gubernator Florydy Ron DeSantis oraz była ambasador USA przy ONZ Nikki Haley.
“Nadszedł czas prawyborów. Wiem, że jest zimno, więc ubierzcie się ciepło, nie zapomnijcie o dowodach tożsamości i weźcie ze sobą przyjaciół. Możemy to zrobić. Dalej, do boju Iowa. Dokończmy tę robotę” – apelowała Nikki Haley w swoim nagraniu wideo

Według sondażu przeprowadzonego tuż przed prawyborami Donald Trump może liczyć na 48 procent poparcia, Nikki Halley na 20 procent a Ron DeSantis na 16. W prawyborach bierze udział wciąż biznesmen Vivek Ramaswamy.

Kolejne prawybory odbędą się 23 stycznia w New Hampshire. Tam walka może być bardziej wyrównana.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!