Tennessee: sąd apelacyjny zezwala na blokadę przeprowadzania operacji korekty płci oraz podawania hormonów dla nieletnich

0
Fot. Marta W. Aldrich / Chalkbeat
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Sąd apelacyjny wstrzymał nakaz sądu niższej instancji Tennessee, który blokował przepisy zabraniające pracownikom służby zdrowia przeprowadzania operacji korekty płci oraz podawania hormonów lub blokerów dojrzewania nieletnim osobom transpłciowym.

Uchwalona w marcu ustawa wchodzi w życie natychmiast.

Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich (ACLU) nazwała decyzję sądu apelacyjnego „rozdzierającym serce wydarzeniem”. „To orzeczenie jest więcej niż rozczarowujące i łamiące serce dla tysięcy transpłciowych młodych ludzi, ich lekarzy i rodzin” – napisała w oświadczeniu ACLU. 

Tekst ustawy stanowi, że dostawcy usług medycznych z Tennessee nie mogą wykonywać procedur, „umożliwiających nieletniemu identyfikowanie się lub życie z płcią z jaką się utożsamia, a niezgodną z płcią przypisywaną mu w dniu urodzenia lub leczenia rzekomego dyskomfortu lub niepokoju wynikającego z niezgodności między płcią nieletniego, a stwierdzoną tożsamością”. 

Podobne zakazy uchwaliło już 19 stanów USA. W pięciu z nich, złamanie tego prawa traktowane jest jako przestępstwo karane więzieniem.

Główne stowarzyszenia medyczne, w tym Amerykańskie Towarzystwo Medyczne, Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańska Akademia Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, zgadzają się, że opieka medyczna w procesie korekty płci jest klinicznie odpowiednia dla transpłciowych dzieci i dorosłych.

Światowe Stowarzyszenie Zawodowe ds. Zdrowia Osób Transpłciowych zapewnia wytyczne dotyczące leczenia transpłciowych dzieci i młodzieży. Związek twierdzi, że opieka afirmująca płeć tworzy „skuteczne ścieżki do osiągnięcia trwałego komfortu osobistego z płcią, w celu maksymalizacji ogólnego stanu zdrowia nieletnich, dobrego samopoczucia psychicznego i samorealizacji”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!