Illinois: nowe regulacje EPA ws. limitów zanieczyszczeń emitowanych przez elektrownie

0
EPA
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Nowe regulacje EPA mogą zmusić elektrownie węglowe do instalacji nowych technologii lub zaprzestania użycia węgla i gazu. Illinois z kilkoma wyjątkami jest na drodze spełnienia warunków zaproponowanych przez administrację Joe Bidena na limity zanieczyszczeń emitowanych przez elektrownie.

Największym odstępcą w Illinois jest zasilana węglem elektrownia w południowym Illinois – Prairie State Generating Station –  należąca do pięciu dzielnic Chicago i kilkudziesięciu innych ośrodków miejskich w Midwest. 

Tylko siedem zasilanych węglem elektrowni w kraju wyemitowało więcej dwutlenku węgla w zeszłym roku niż Prairie State, która wprowadziła do atmosfery 12.4 milionów ton CO2.   

Jeśli regulacje ujawnione we czwartek przez Agencję Ochrony Środowiska USA przetrwają polityczne i prawne wyzwania, właściciele Prairie State będą musieli zamknąć elektrownię lub wyposażyć ją w technologie wychwytywania i przechowywania CO2.

Budowa elektrowni rozpoczęła się w 2007 roku z inicjatywy firmy wydobywczej i energetycznej Peabody Energy z St Louis w stanie Missouri. Peabody Energy przekonało władze Batavii, Genevy, Naperville, St Charles, Winnetki i 200 ośrodków miejskich na dokonanie wspólnej pożyczki w wysokości 5 miliardów dolarów na budowę obiektu Prairie State w powiecie Waszyngton, 300 mil na południowy zachód od Chicago. Została uruchomiona w 2012 roku. 

Inwestorzy są związani długoterminowymi kontraktami na zakup energii elektrycznej od Praire i spłacenia pożyczki, podczas planowania nie brali pod uwagę kosztów środowiskowych emisji CO2. Nie jest też jasne czy wprowadzenie nowych czystych technologii zadziała w Prairie State. Według badania wykonanego przez Uniwersytet Illinois  a finansowanego przez Departament Energii, zastosowanie nowych technologii może pomóc zmniejszyć zanieczyszczenia pochodzące z emisji o 95 procent. 

Inne badanie przeprowadzone w zamkniętej już elektrowni węglowej Petra Nova w Teksasie, uczestniczącej wcześniej w największym projekcie w USA – zastosowania technologii wychwytywania i przechowywania CO2, dowiodło, że dzięki tym technologiom udało się zmniejszyć zanieczyszczanie z emisji tylko do 55 procent. 

Illinois wyznaczyło sobie cel osiągnięcia 100 procent czystej energii do 2050 roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!