USA: J. Biden wezwał do uwolnienia E. Gershkovicha

0
202
Fot. Screenshot Youtube: C-SPAN
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Podczas dorocznej gali Stowarzyszenia Korespondentów Białego Domu prezydent USA Joe Biden wezwał do uwolnienia dziennikarzy bezprawnie przetrzymywanych w Rosji i innych krajach świata. Amerykański przywódca podkreślał kluczową rolę wolnych mediów w demokracji. Prestiżowa gala w Waszyngtonie zgromadziła dziennikarzy, celebrytów i polityków. 

Podczas wystąpienia Joe Biden podkreślał znaczenie mediów w społeczeństwie demokratycznym. „Wolne media są jednym z filarów, a może nawet głównym filarem wolnego społeczeństwa, nie jego wrogiem” – mówił. Prezydent wezwał do natychmiastowego uwolnienia dziennikarzy przetrzymywanych za granicą, w tym zatrzymanego w Rosji pod zarzutem szpiegostwa korespondenta Wall Street Journal Evana Gershkovicha.

Prezydent USA wystąpił jako specjalny gość gali Stowarzyszenia Korespondentów Białego Domu. Zgodnie z tradycją część przemówienia Joe Bidena utrzymana była w lekkiej konwencji. Prezydent USA żartował sobie z przeciwników politycznych, dziennikarzy i samego siebie – między innymi ze swojego wieku. „Wierzę w pierwsza poprawkę do Konstytucji, nie tylko dlatego, że napisał ją mój dobry przyjaciel Jim Madison” – mówił osiemdziesięcioletni prezydent USA 

Po Joe Bidenie wystąpił amerykański komik Roy Wood Jr, który nie szczędził złośliwości pod adresem polityków, mediów, celebrytów i samego prezydenta. „We Francji ludzie wychodzą na ulicę protestować przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego do 64 lat, a w Ameryce mamy 80-latka, który prosi, żeby pozostać na stanowisku kolejne 4 lata” – żartował doprowadzając do śmiechu 2600 gości gali oraz samego prezydenta.

Stowarzyszenie Korespondentów Białego Domu zostało założone w 1914 roku. Od 1921 roku prawie co roku wydaje przyjęcie, aby uczcić pracę dziennikarzy relacjonujących działania prezydenta USA, nagrodzić wybitnych reporterów i zebrać pieniądze na stypendia dla młodych dziennikarzy.  

Dziennikarz Polskiego Radia Marek Wałkuski od 2018 roku jest członkiem Stowarzyszenia Korespondentów Białego Domu. Jako jeden z niewielkiej grupy dziennikarzy zagranicznych należy do tak zwanego „poolu prasowego”, który towarzyszy prezydentowi USA podczas wydarzeń zamkniętych dla innych mediów. Przygotowuje także raporty dla amerykańskich mediów z wizyt w Białym Domu zagranicznych przywódców. Wałkuski reprezentuje Polskę w White House Foreign Press Group, czyli ścisłym Korpusie Prasowym Białego Domu, jako jeden z czwórki dziennikarzy europejskich i jedyny przedstawiciel Europy środkowo-wschodniej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!