Lloyd Austin o wsparciu dla Ukrainy

0
96
Fot. AP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Sekretarz Obrony USA LLoyd Austin powiedział, że jego kraj jest zdecydowany wspierać Ukrainę tak długo jak będzie trzeba, by pokonać agresora.

Otwierając międzynarodową naradę poświęconą obronie Ukrainy w amerykańskiej bazie wojskowej w niemieckim Ramstein Lloyd Ausitn podkreślił, że wsparcie dla Kijowa jest koniecznością.”To decydujący moment dla Ukrainy i decydujący moment tego dziesięciolecia dla całego świata. Będziemy wspierać obronę Ukrainy tak długo, jak to będzie trzeba. Wiemy, że Rosja jest zdecydowana kontynuować agresję i podboje, a rosyjskie siły zbrojne nasilają przerażające ataki, zabijając wielu niewinnych Ukraińców” – mówił Lloyd Austin.

Dziś w amerykańskiej bazie wojskowej w niemieckim Ramstein odbywa się narada grupy około 50 krajów dozbrajających Ukrainę. Przedstawiciele tych państw rozmawiają o zwiększeniu dostaw broni, w tym czołgów.

Polska jest gotowa przekazać Leopardy, ale Niemcy, które są ich producentem, do tej pory się na to nie zgadzały. W ostatnich dniach zarówno ze strony NATO jak i Unii Europejskiej wywierana była presja na władze w Berlinie, by zmieniły zdanie.

NATO-wscy wojskowi zapewniali też, że Sojusz jest przygotowany na ewentualne ryzyko oraz wyzwania dla bezpieczeństwa związane z dostarczaniem przez Zachód czołgów Ukrainie odpowiadając tym samym na zastrzeżenia Berlina. Do nacisków w sprawie dostaw czołgów, włączyli się również przedstawiciele unijnych instytucji, a Parlament Europejski w przyjętej rezolucji wskazał konkretnie na konieczność przekazania Leopardów Ukrainie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!