USA: K. McCarthy przewodniczącym Izby Reprezentantów

0
224
Fot. Al Jazeera
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Republikanin Kevin McCarthy został wybrany na przewodniczącego amerykańskiej Izby Reprezentantów. Głosowanie po północy czasu lokalnego zakończyło kilkudniowy impas, w trakcie którego Kevin McCarthy przegrał 14 głosowań z powodu oporu skrajnego skrzydła Partii Republikańskiej.

W listopadowych wyborach do Izby Reprezentantów republikanie uzyskali 222 mandaty, podczas gdy demokraci 212. Z powodu oporu około 20 polityków z tak zwanego ruchu MAGA i konserwatywnego skrzydła Partii Republikańskiej Kevin McCarthy przegrał jednak 13 głosowań. W 14 rundzie lider republikanów był przekonany, że ma wymagane poparcie, ale zabrakło mu jednego głosu. Na sali obrad doszło niemal do rękoczynów. Ostatecznie grupa buntowników zamiast głosować przeciw zgodziła się wstrzymać od głosu.

Głosowanie zostało powtórzone po raz kolejny. W 15. rundzie za kandydaturą Kevina McCarthy’ego głosowało 216 członków Izby Reprezentantów. Demokrata Hakeem Jeffries otrzymał 212 głosów. Tym samym Kevin McCarthy uzyskał wymaganą większość głosów. Podczas negocjacji z rebeliantami ze swej partii poszedł na wiele ustępstw, które według komentatorów osłabiają jego pozycję a wzmacniają skrajne skrzydło partii. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!