Biały Dom komentuje zakup przez Polskę Abramsów

0
Pentagon Kirby
Fot. NYpost

Komentując podpisanie przez Polskę umowy na zakup czołgów Abrams, które częściowo zastąpią przekazane Ukrainie czołgi T-72 rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby wyraził uznanie dla Polski za wsparcie Ukrainy i wzmacnianie wschodniej flanki NATO. Zapytany przez Polskie Radio czy zachodni sojusznicy powinny pójść sadem Polski, Kirby podkreślił, że decyzje o transferach uzbrojenia na Ukrainę i zakupach sprzętu wojskowego są suwerennymi decyzjami członków NATO.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na dostawę 116 czołgów M1A1 Abrams, która przyspieszy wymianę przekazanych Ukrainie przez Polskę czołgów T-72. Poproszony przez korespondenta Polskiego Radia o komentarz w tej sprawie, John Kirby powiedział, że Polska jest znakomitym partnerem w działaniach na rzecz wsparcia Ukrainy. „Polska jest niesamowitym sojusznikiem, przyjacielem i partnerem jeśli chodzi o wsparcie, jakiego udzielała Ukrainie, nie tylko w zakresie bezpieczeństwa, a także Stanom Zjednoczonym jako sojusznikowi NATO i naszym wysiłkom na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO, która oczywiście obejmuje Polskę” – powiedział Kirby.

Przedstawiciel Białego Domu przypomniał słowa prezydenta Zełenskiego, że Ukraina potrzebuje zaawansowanych zdolności obronnych, w tym czołgów. Kirby podkreślił jednak, że decyzje jaki sprzęt przekazać Ukrainie i w jakim tempie są suwerennymi decyzjami sojuszników.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!