USA – Republikanie wygrali wybory do Izby Reprezentantów

0
185
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Republikanie wygrali wybory do Izby Reprezentantów w Stanach Zjednoczonych. Według cząstkowych wyników niedawnych wyborów uzupełniających, partia zapewniła sobie większość w niższej izbie Kongresu. Wynik wyborczy jest jednak znacznie gorszy od oczekiwanego przez polityków.

O wygranej Republikanów przesądziły wyniki z 27 okręgu w Kalifornii. Ostatecznie zwyciężył tam dotychczasowy kongresmen Mike Garcia i tym samym zapewnił swojej partii 218 miejsc w Izbie czyli tyle, ile potrzeba do większości. Kilka okręgów wciąż pozostaje niepodliczonych, ale nawet gdyby wszędzie wygrali Demokraci, to nie odbiorą już zwycięstwa Republikanom.

Przedwyborcze sondaże dawały jednak Republikanom znacznie większą przewagę. Co więcej, obecnej opozycji nie udało się odbić Senatu z rąk demokratów. Oznacza to, że wbrew oczekiwaniom partii, republikanie nie będą w stanie tak jak chcieli zablokować wszystkich działań prezydenta Joe Bidena.

O słaby wynik wyborczy oskarżani są były prezydent Donald Trump, którego kandydaci wypadli nadspodziewanie słabo oraz lider mniejszości w Senacie Mitch McConnell.

Donald Trump ogłosił już wczoraj, że będzie startował w wyborach prezydenckich za dwa lata. Jego zwycięstwo w prawyborach u republikanów nie jest jednak pewne. Najpoważniejszym rywalem Trumpa może bowiem okazać się gubernator Florydy Ron DeSantis, który jest uważany za wschodzącą gwiazdę Partii Republikańskiej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!