Stany Zjednoczone twierdzą, że rakietę wystrzelili Ukraińcy

0
243
Biden
Fot. Fox Business/AP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Stany Zjednoczone twierdzą, że rakieta, która spadła na polską wieś Przewodów, była wystrzelona przez wojska ukraińskie. Taką informację miał przekazać sojusznikom amerykański prezydent Joe Biden.

Informacja o rosyjskiej rakiecie, która spadła na teren Polski spowodowała wczoraj wieczorem alarm nie tylko w Polsce ale i we wszystkich europejskich stolicach. Jednak zarówno Warszawa, Waszyngton jak i Bruksela wstrzymywały się z jednoznacznymi ocenami tego, co się stało.

Po kilku godzinach polskie władze poinformowały, że nie ma dowodów, że to Rosja wystrzeliła pocisk S300. Podobnie mówił na Bali w czasie szczytu G20 amerykański prezydent Joe Biden. Według źródeł w NATO, amerykański prezydent miał kanałami dyplomatycznymi poinformować sojuszników, że pocisk został niemal na pewno wystrzelony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą i najprawdopodobniej chybił celu. Rosja wystrzeliła bowiem wczoraj około stu rakiet nad Ukrainę, a ukraińska armia użyła systemów obrony przeciwrakietowej.
Również szef NATO Jens Stoltenberg mówił w Brukseli, że najprawdopodobniej pociski który spadł w Polsce, został wystrzelony przez ukraińskie wojsko.

Polska początkowo zastanawiała się nad uruchomieniem Artykułu 4 w NATO. Chodzi o pilne konsultacje w razie, gdy wydarzy się jakiś poważny incydent. Na chwilę obecną polskie władze informują, że nie zachodzi potrzeba uruchomiania tego artykułu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!