USA – ranking: Los Alamos w Nowym Meksyku najzdrowszym regionem w kraju

0
Fot. albuquerque.momcollective.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Położony około 40 mil od Sante Fe powiat Los Alamos w stanie Nowy Meksyk, już trzeci rok z rzędu został uznany za najzdrowszy region w USA. Według opublikowanego corocznego raportu US News & World Report Healthiest Communities, społeczność ta, licząca ponad 19 tysięcy osób, uzyskała najwyższe wyniki w kategoriach mieszkalnictwa, zdrowia mieszkańców i infrastruktury. Pierwszą piątkę rankingu uzupełniły powiaty: Falls Church w Wirginii, Douglas w Kolorado, Morgan w Utah i Carver w Minnesocie.

W zestawieniu środowiskowym pierwsze pięć miejsc zajęły powiaty: Florence w stanie Wisconsin, Iron w Michigan, Forest w Wisconsin, Summit w Kolorado i Broadwater w stanie Montana. W tej kategorii uwzględniono takie czynniki jak: jakość powietrza, czystość wody pitnej, zalesienie oraz liczba osób mieszkających w promieniu pół mili od parku.

W zestawieniu społeczności w kategorii zdrowia psychicznego najlepszą czwórkę utworzyły powiaty: Fairfax w stanie Wirginia, Santa Clara i San Mateo w Kalifornii i Honolulu na Hawajach.

US News i University of Missouri Center for Applied Research and Engagement Systems przeprowadziły badania wśród blisko 3 tysiącach społeczności. 89 wskaźników dotyczących zdrowia i związanych ze zdrowiem podzielono na 10 kategorii: witalność społeczności, równość społeczna, gospodarka, edukacja, środowisko, żywność i odżywianie, zdrowie ludności, mieszkalnictwo, bezpieczeństwo publiczne i infrastruktura. 

Niektóre narzędzia analizowały przypadki Covid-19, poziom śmiertelności i wskaźniki szczepień w poszczególnych powiatach. Społeczności z wyższą skumulowaną liczbą zgonów z powodu Covid-19 (na 100 tysięcy mieszkańców) miały niższy wskaźnik wykształcenia policealnego mieszkańców, niższą średnią długość życia i niższy odsetek dorosłych, którzy ostatnio wykonywali aktywność fizyczną w czasie wolnym.

Społeczności z wyższym udziałem osób, które zdobyły co najmniej stopień naukowy, miały zwykle wyższe wskaźniki szczepień i dawek przypominających przeciwko Covid-19. Społeczności o wyższym wskaźniku szczepień miały również niższe wskaźniki zgonów z powodu Covid-19.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!