Stany Zjednoczone wprowadzają restrykcje ws. użycia min przeciwpiechotnych

0
99
Fot. Human Rights Watch
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Rząd prezydenta Joe Bidena podjął decyzję o ograniczeniu użycia lądowych min przeciwpiechotnych przez amerykańskie wojska. Uzasadniając te decyzję Biały Dom wskazał na tragiczne konsekwencje dla ludności cywilnej użycia tego rodzaju broni na Ukrainie.
Biały Dom poinformował, że Joe Biden polecił dostosować politykę USA do postanowień Traktatu Ottawskiego z 1997 roku, którego celem jest wyeliminowanie użycia min przeciwpiechotnych na całym świecie, z wyjątkiem Półwyspu Koreańskiego.

Stany Zjednoczone zakażą użycia, składowania, produkcji i transferu min przeciwpiechotnych. Dodatkowo prezydent USA polecił Pentagonowi poszukiwanie alternatyw dla min przeciwpiechotnych, co umożliwiłyby Stanom Zjednoczonym formalne przystąpienie do Konwencji Ottawskiej, przy jednoczesnym zapewnieniu zdolności do reagowania na globalne zagrożenia. „Świat po raz kolejny jest świadkiem niszczących skutków min przeciwpiechotnych w kontekście brutalnej i niesprowokowanej wojny Rosji na Ukrainie, gdzie użycie przez siły rosyjskie tej i innej amunicji spowodowało rozległe szkody dla cywilów i obiektów cywilnych” – oświadczyła rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Adrienne Watson.

Restrykcje dotyczące stosowania min przeciwpiechotnych przez USA zostały poluzowane przez administrację prezydenta Donalda Trumpa.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!